RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

‘E sulmova sepse ofendoi Islamin’, rrëfehet agresori i Salman Rushdie

‘e-sulmova-sepse-ofendoi-islamin’,-rrefehet-agresori-i-salman-rushdie

Personi i akuzuar për sulmin ndaj shkrimtarit, Salman Rushdie ka deklaruar se ka lexuar vetëm dy faqe të librit të kontestuar të autorit, “Vargjet Satanike”.

Hadi Matar, 24 vjeç, është vetëdeklaruar i pafajshëm nga akuzat me të cilat përballet pas sulmit të javës së kaluar në Nju Jork, ku Rushdie mbeti i plagosur.

Në një intervistë të dhënë nga qelia për “New York Post”, Matar është shprehur se e kishte sulmuar shkrimtarin me argumentin se është një person që ka ofenduar Islamin.

“Nuk më pëlqen ai njeri dhe nuk mendoj se është një njeri i mirë. Ai është dikush që ka sulmuar Islamin, ka sulmuar një besim”, ka thënë agresori.

Matar nuk ka konfirmuar nëse veprimi i tij ishte nxitur nga dekreti i regjimit të ajatollahëve mbi kokën e shkrimtarit, i lëshuar në fund të viteve ’80.

Megjithatë, ai ka theksuar se e vlerëson shumë ajatollahun. “E respektoj ajatollahun. Mendoj se është një njeri i mrekullueshëm, por vetëm kaq do të them për të”, ka thënë 24-vjeçari.

Salman Rushdie e publikoi novelën e tij të kontestuar në vitin 1988, duke shkaktuar zemërim në radhët e myslimanëve, që e konsideronin përmbajtjen e tij si blasfemi.

Më tej në rrëfimin e tij, Matar është shprehur i habitur se si Rushdie i mbijetoi sulmit. Aktualisht ai po mbahet në një burg të shtetit të Nju Jorkut, në pritje të seancës së radhës gjyqësore. /euronews

Related posts

Ukraina raporton për thyerje të mbrojtjes ruse në jug

admin

Deri në 80 euro një metër dru në Prishtinë, qytetarët druajnë për një dimër të vështirë

admin

Mekë: Qindra mijëra besimtarë falen namazin e xhumasë në Qabe

admin