RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

EBA do t’i japin Sirisë 50 milionë dollarë ndihmë shtesë pas tërmeteve vdekjeprurëse

eba-do-t’i-japin-sirise-50-milione-dollare-ndihme-shtese-pas-termeteve-vdekjeprurese

Emiratet e Bashkuara Arabe do të ofrojnë një ndihmë shtesë prej 50 milionë dollarësh për Sirinë e goditur nga tërmeti, nën drejtimin e presidentit Sheikh Mohamed bin Zayed.

Ndarja e fundit e fondeve do t’i shtojë 50 milionë dollarët ekzistues për vendin e shkatërruar nga lufta në Lindjen e Mesme që pati një tërmet vdekjeprurës 7.8 ballë i ndjekur nga një pasgoditje që shkatërroi shtëpi dhe mori jetë njerëzish në fillim të këtij muaji.

Nga 50 milionë dollarët shtesë, 20 milionë dollarë do të ndahen për “projekte humanitare në përgjigje të apelit emergjent të Kombeve të Bashkuara në Siri”, raportoi të mërkurën Agjencia e Lajmeve të Emirateve (WAM).

Projektet thuhet se do të kryhen në koordinim me Zyrën e Kombeve të Bashkuara për Çështjet Humanitare (UNOCHA).

Që nga viti 2011, konflikti në Siri ka vrarë gati gjysmë milioni njerëz dhe ka detyruar rreth gjysmën e popullsisë së paraluftës të vendit të largohet nga shtëpitë e tyre, shumë prej tyre në Turqi.

Edhe para tërmetit të javës së kaluar, shumica e popullsisë kishte nevojë për ndihmë humanitare. Fatkeqësia e fundit ka grumbulluar më shumë mjerim. Zonat e kontrolluara nga opozita kanë marrë pak ndihmë pasi vijat e frontit me qeverinë janë mbyllur dhe vetëm një pikë e vetme kufitare e lidh atë me Turqinë në veri.

Emiratet e Bashkuara Arabe deri më tani kanë dërguar 38 fluturime në Siri duke transportuar 1,243 tonë ushqim dhe ndihmë mjekësore, 2,893 tenda që mund të strehojnë rreth 20,000 njerëz dhe 42 shpëtimtarë.

Lidhjet midis Damaskut dhe Abu Dhabit u tensionuan pasi lufta civile në Siri shpërtheu më shumë se një dekadë më parë. Siria u përjashtua nga Liga Arabe prej 22 anëtarësh për shkak të konfliktit.

Emiratet e Bashkuara Arabe rihapi ambasadën e saj në kryeqytetin sirian në dhjetor 2018, duke sugjeruar një përpjekje për të rikthyer regjimin e Asadit në krahun arab pas vitesh bojkoti.

Marsin e kaluar, presidenti sirian Bashar al-Assad bëri një vizitë në Emiratet e Bashkuara Arabe, e para e tij në një shtet arab në më shumë se një dekadë. /mesazhi

Related posts

Kurti: Zbarkimi i 200 trupave britanike po i kontribuon situatës së sigurisë

rezart morina

90 organizata në Francë thirrje për marshe protestuese pas vrasjes së adoleshentit nga policia

admin

Lituania kritikohet për trajtim diskriminues të refugjatëve

admin