RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

EBA – Presidenti Lula në vizitë zyrtare

eba-–-presidenti-lula-ne-vizite-zyrtare

Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan priti presidentin brazilian, Luiz Inacio Lula da Silva, i cili ndodhet në një vizitë zyrtare në Emiratet e Bashkuara Arabe, i shoqëruar nga bashkëshortja, Rosangela Lula da Silva.

Presidenti brazilian u mirëprit nga Sheikh Mohamed në Qasr Al Watan në Abu Dabi.

Kolona e presidentit Lula u shoqërua nga një roje nderi e përbërë edhe nga kalorës.

Ceremonia zyrtare e pritjes përfshinte një performancë të himnit kombëtar të Brazilit, një përshëndetje artilerie me 21 armë dhe skuadrën e aeronautikës të Forcave Ajrore të Emirateve të Bashkuara Arabe “Al Fursan”.

Vizita e Presidentit Lula, e para e tij në një vend arab që nga fillimi i mandatit të tij të tretë në detyrë, tregon lidhjet e thella dhe të gjata mes Brazilit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe.

Presidenti brazilian shoqërohet në vizitën e tij nga një delegacion që përfshin ministra, guvernatorë dhe dhe një sërë zyrtarësh të lartë. /atsh

Related posts

Zyrtare: Turqia shkon në balotazh për presidentin më 28 maj

rezart morina

Kosovë, të shtëna me armë në drejtim të Policisë në veri të vendit

admin

Policia gjermane dëbon me dhunë ‘aktivistët mjedisorë’ kundër minierës së qymyrit në fshatin perëndimor

admin