RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Edhe Britania bën thirrje për lirimin e menjëhershëm të tre policëve kosovarë të kidnapuar

edhe-britania-ben-thirrje-per-lirimin-e-menjehershem-te-tre-policeve-kosovare-te-kidnapuar

Britania e Madhe ka bërë thirrje për lirimin e menjëhershëm të tre policëve kosovarë që janë kidnapuar nga forcat serbe në veri të Kosovës.

Qeveria e Britanisë në këtë komunikatë i është referuar si ndalim, kidnapimit të policëve.

Ajo u ka bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë për përmbajtje.

Ndërsa po ashtu i ka bërë thirrje kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, që kryetarët e katër komunave veriore të ushtrojnë detyrën nga objekte alternative dhe të largohet njësiti special i Policisë së Kosovës nga ndërtesat e komunave në veri. Po ashtu është bërë thirrje për zgjedhje të reja dhe fillim të themelimit të Asociacionit.

“Ne bëjmë thirrje për lirimin e menjëhershëm të tre policëve kosovarë të ndaluar më 14 qershor. I bëjmë thirrje Kosovës dhe Serbisë të përmbahen maksimalisht, të evitojnë masat e njëanshme dhe të marrin veprime të menjëhershme për shtensionim. Ne i përsërisim thirrjet ndaj kryeministrit Kurti dhe qeverisë së tij që të sigurojë që kryetarët e zgjedhur të ushtrojnë detyrat e tyre nga lokacione alternative jashtë objekteve të komunave dhe që njësitet speciale të policisë të tërhiqen nga ndërtesat e komunave. Zgjedhje të reja gjithëpërfshirëse të shpallen sa më shpejt të jetë e mundur. Ne presim dhe inkurajojmë serbët e Kosovës të marrin pjesë në ato zgjedhje. Ne presim që Kosova dhe Serbia të angazhohen menjëherë në dialogun e lehtësuar nga BE-ja dhe në veçanti të fillohet, pa vonesa të mëtutjeshme, me themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe”, thuhet në reagimin Qeverisë së Britanisë.

Related posts

Kurti në Istog: Do të bëhet vlerësimi i dëmeve të shkaktuara nga vërshimet

admin

Blinken: Partneriteti SHBA-Poloni i fortë dhe efektiv

admin

Vitin e kaluar u dogjën 14 automjete në veri – asnjë i arrestuar

rezart morina