RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Edi Rama flet me autoritetet e Britanisë për emigrantët

edi-rama-flet-me-autoritetet-e-britanise-per-emigrantet

Kryeministri Edi Rama dhe homologu i tij britanik, Rishi Sunak, kanë biseduar së bashku pasditen e sotme, siç informon vetë zyra e Downing Street.

Sipas deklaratës, liderët e dy shteteve folën për forcimin e marrëdhënieve për sa i përket tregtisë, investimeve dhe sektorit të mbrojtjes, duke përfshirë këtu edhe mbrojtjen kibernetike, transmeton a2, përcjell albinfo.ch.

Britaniku Sunak, edhe pse i ka dhënë rëndësi kontributeve të komunitetit shqiptar në Mbretërinë e Bashkuar, ka pohuar se duhet bërë ende shumë për t’u përballur me fenomenin e emigracionit ilegal, si dhe në përmirësimin e legjislacionit për sa i përket trajtimit të azilkërkuesve dhe rikthimi i tyre në vendlindje në rastin e refuzimit të lejes së qëndrimit.

Related posts

Escobar flet pas takimit me Kurtin: Pres implementimin e Asociacionit dhe dërgimin përpara të propozimin franko-gjerman

admin

Vuçiqi fajëson Kurtin dhe ndërkombëtarët “dyfytyrësh” për tensionet në veri – VIDEO

admin

Situata në veri, Kurti takon ambasadorin britanik: Sundimi i ligjit duhet të jetë parimi bazë për të ecur përpara

rezart morina