RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Princi i Kurorës Saudite mbërrin në Jordani në vizitën e tij të parë

princi-i-kurores-saudite-mberrin-ne-jordani-ne-viziten-e-tij-te-pare

Princi i Kurorës Saudite, Mohammed bin Salman, ka mbërritur në Amman në vizitën e tij të parë në Jordani që nga viti 2017, raporton Anadolu Agency (AA).

Mbreti i Jordanisë, Abdullah II dhe Princi i Kurorës së tij, Al-Hussein, mirëpritën bin Salman-in në Aeroportin Ndërkombëtar të Mbretëreshës Alia në Amman.

Vizita e bin Salman-it në Jordani vjen pesë vite pasi mori postin e tij si Princi i Kurorës në Arabinë Saudite dhe në kuadër të një turneu rajonal që ai filloi dje në Egjipt dhe që përfundon nesër në Turqi.

Turneu i Princit të Kurorës Saudite ka fituar një rëndësi të veçantë pasi vjen para një samiti të planifikuar arabo-amerikan, të cilin Arabia Saudite do ta organizojë në mes të muajit korrik, me pjesëmarrjen e presidentit amerikan, Joe Biden. /aa

Related posts

Ambasadorët e BE-së i thonë PO liberalizimit të vizave për Kosovën

admin

Sunak: BM mirënjohëse Shqipërisë për luftën kundër trafikantëve të qenieve njerëzore

admin

Izraeli vret 17 civilë në jug të Gazës të cilën e cilëson “të sigurt”

admin6