RTV AHIRETI
Shëndetësi

Efektet negative të kafeinës në organizëm

efektet-negative-te-kafeines-ne-organizem

Kafeja dhe çaji janë pije tepër të shëndetshme. Shumica e llojeve përmbajnë kafeinë, një substancë që mund të ndihmojë metabolizmin dhe të nxisë performancën mendore dhe fizike.

Studimet kanë treguar gjithashtu se kafeina është e sigurt për shumicën e njerëzve kur konsumohet në sasi të ulëta deri në mesatare.

Megjithatë, dozat e larta të kafeinës mund të kenë efekte anësore të pakëndshme dhe madje të rrezikshme.

Hulumtimet kanë treguar se gjenet kanë një ndikim të madh në tolerancën tuaj ndaj sasisë së kafeinës. Disa mund të konsumojnë shumë më shumë kafeinë se të tjerët pa përjetuar efekte negative. Për më tepër, individët që nuk janë mësuar me kafeinën mund të përjetojnë simptoma pasi kanë konsumuar atë që zakonisht konsiderohet një dozë e moderuar.

Këtu janë 9 efektet anësore kafeinës kur ajo merret në sasi të mëdha:

Ankthi: Edhe pse doza të ulëta deri në mesatare të kafeinës mund të rrisin vigjilencën, sasitë më të mëdha mund çojnë në ankth ose nervozizëm.

Probleme me gjumin: Kafeina mund ju ndihmon të qëndroni zgjuar gjatë ditës, por mund të ndikojë negativisht në gjumin tuaj cilësinë dhe sasinë. Ndaloni konsumimin e kafeinës deri në orët e hershme të pasdites për të shmangur problemet me gjumin.

Probleme me sistemin tretës: Shumë njerëz mendojnë se një filxhan kafe në mëngjes ndihmon në lëvizjen e zorrëve të tyre. Efekti laksativ i kafesë i është atribuar çlirimit të gastrinës, një hormon që prodhon stomaku që përshpejton aktivitetin në zorrën e trashë. Për më tepër, kafeja pa kafeinë është treguar se prodhon një përgjigje të ngjashme. Sidoqoftë, vetë kafeina gjithashtu duket se stimulon lëvizjet e zorrëve duke rritur peristaltikën, kontraktimet që lëvizin ushqimin përmes traktit tuaj tretës.

Duke pasur parasysh këtë efekt, duhet thënë që që doza të mëdha të kafeinës mund të çojnë në diarre tek disa njerëz.

Dobësim i muskujve: Njerëzit mund të zhvillojnë rabdomiolizë, osedëmtim të muskujve të ndryshëm nga konsumimi i kafes në sasi të madhe. Kufizoni marrjen tuaj në 250 mg në ditë nëse jeni të pasigurt për tolerancën tuaj lidhur me kafeinën.

Mund të krijoni varësi: Pavarësisht të gjitha përfitimeve shëndetësore të kafeinës, nuk mund të mohohet se ajo mund të bëhet një zakon i pandarë për ju duke shkaktuar varësi.

Një studim i detajuar tregon se megjithëse kafeina shkakton disa kimikate të trurit në mënyrë të ngjashme me mënyrën se si bëjnë kokaina dhe amfetaminat, ajo nuk shkakton varësi klasike siç bëjnë këto droga. Por, mund të çojë në varësi psikologjike ose fizike, veçanërisht në doza të larta.

Mund të rrisë presionin e lartë të gjakut:  Është treguar se kafeina në sasi të medha rrit presionin e gjakut në disa studime për shkak të efektit të tij stimulues në sistemin nervor.

Presioni i lartë i gjakut është një faktor rreziku për atakun në zemër dhe goditjen në tru, sepse mund të dëmtojë arteriet me kalimin e kohës, duke kufizuar rrjedhën e gjakut në zemrën dhe trurin tuaj.

Për fat të mirë, efekti i kafeinës në presionin e gjakut duket të jetë i përkohshëm. Gjithashtu, duket se ka ndikimin më të fortë tek njerëzit që nuk janë mësuar ta konsumojnë atë.

Ndikon në rrahjet e shpeshta të zemrës: Doza të mëdha të kafeinës mund të rrisin rrahjet ose ritmin e zemrës tek disa njerëz. Këto efekte ndryshojnë shumë nga personi në person. Nëse i ndjeni ato si pasojë e konsumimit të tepërt të kafesë, merrni parasysh se duhet të kufizoni sasinë e kafeinës në trup.

Lodhje: Edhe pse kafeina jep energji, mund të çojë indirekt në lodhje kur efektet e saj konsumohen. Kujdesuni që sasia juaj e marrjes së dozës së kafeinës të jetë në masë të moderuar.

Mund të shkaktojë urinim të shpeshtë: Kafeina në sasi të larta mund të shkaktojë një shpeshtësi lidhur me urinimin.

Reduktimi i kafës në doza të larta mund të përmirësojë këto simptoma./ Healthline

Related posts

Syzet anti-refleks mund të mos i mbrojnë sytë

admin

Kanceri, një vaksinë e zbuluar që stërvit sistemin imunitar

admin

Cilat sëmundje njerëzit i kërkojnë më shumë në Google?

rezart morina