RTV AHIRETI
Shëndetësi

Efekti i dyfishtë i kafesë në lukth

efekti-i-dyfishte-i-kafese-ne-lukth

Ndikimi i kafesë në lukth nuk do të thotë se detyrimisht do të jetë negativ, bëjnë të ditur studimet e fundit.

Konsumimi i kafesë jo gjithmonë duhet të shoqërohet me një shtim të aciditetit në lukth dhe me mundime gastrike.

Studiuesit nga Universiteti i Vjenës kanë zbuluar se kafja krahas efekteve negative ka edhe një ndikim gastro-protektiv, që mbron mukozën e lukthit.

Faktorët kryesor për aciditetin e rritur janë kofeina, kateholi dhe N-alkanol-5-hidroksitriptamidi (të cilët nxitin gjëndrat e tajimit të acidit në lukth).

Përbërësi që mund të pengojë tajimin e rritur të acidit klorhidrik dhe efektet e dëmshme të tij në mukozën e lukthit është N-metilpiridin (NMP).

Ky përbërës gjendet vetëm në kokrrat e pjekura së tepërmi të kafesë, andaj është e preferuar që në mëngjes të filloni me kafe espres ose ndonjë lloj tjetër të kafes së zezë të pjekur.

Related posts

Si të zgjidhni programe të përshtatshme televizive për fëmijët tuaj?

admin

Vitaminat B, mos jeni duke marrë jo aq sa duhet?

admin

Majdanozi, vlerat e rralla për veshka të shëndetshme

rezart morina