RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Von der Leyen bën thirrje për “veprim të menjëhershëm” në lidhje me migracionin

von-der-leyen-ben-thirrje-per-“veprim-te-menjehershem”-ne-lidhje-me-migracionin

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, i kërkoi BE-së të marrë “veprim të menjëhershëm” për migracionin, duke përfshirë përforcimin e infrastrukturës në kufirin tokësor midis Türkiye-s dhe Bullgarisë, transmeton Anadolu.

Duke folur në seancën plenare të Parlamentit Evropian, Ursula von der Leyen tha se “pa dyshim ka presione në rritje” në kufijtë e jashtëm të BE-së.

Ajo tha se Agjencia Evropiane e Rojës Kufitare dhe Bregdetare (FRONTEX) regjistroi 330.000 kalime të parregullta kufitare në vitin 2022, që është 64 për qind më shumë se një vit më parë dhe njëkohësisht shifra më e lartë që nga viti 2016.

Von der Leyen theksoi se “shumica e atyre që aplikojnë për azil nuk kanë nevojë për mbrojtje” ndërsa normat e kthimit mbeten të ulëta, rreth 22 për qind.

Për të bërë një “ndryshim të vërtetë në terren”, ajo tha se Komisioni Evropian do t’u propozojë udhëheqësve të BE-së “veprim të menjëhershëm” në katër fusha, në një samit të posaçëm për migracionin më 9-10 shkurt.

Sipas von der Leyen, “çështjet më urgjente tani janë në kufirin tokësor midis Bullgarisë dhe Türkiye-s” dhe aftësitë e menaxhimit të kufirit duhet të forcohen.

Sipas propozimit të Komisionit, BE-ja mund të sigurojë “infrastrukturë dhe pajisje, si dronë, radarë dhe mjete të tjera të mbikëqyrjes” dhe të rrisë praninë e FRONTEX-it.

Përveç kësaj, BE-ja duhet të trajtojë gjithashtu presionin në rritje në Mesdheun Qendror dhe të godasë rrjetet e kontrabandës.

Von der Leyen gjithashtu tha se BE duhet të sigurojë më shumë kthime me dinjitet dhe më të shpejta të atyre që u është refuzuar kërkesa për azil, si dhe “solidaritet dhe përgjegjësi” midis shteteve anëtare në menaxhimin e aplikimeve.

Përpos kësaj, ajo vlerësoi se BE-ja duhet të gjejë një “ekuilibër të drejtë” në bashkëpunim me vendet fqinje dhe vendet e origjinës.

“Partneritetet për talentet, politika e vizave, tregtia dhe investimet luajnë një rol të rëndësishëm këtu, si dhe mundësitë për rrugë të sigurta dhe ligjore si pjesë e qasjes sonë të përgjithshme gjithëpërfshirëse ndaj menaxhimit të migracionit”, tha von der Leyen.

Related posts

Ambasada gjermane reagon për skandalin e Visametric

rezart morina

Bislimi udhëton drejt Suedisë, arsye aplikimi për anëtarësim në BE

admin

Policia: Kunata e pranoi se e kreu vrasjen e 67-vjeçares në Dragash

admin