RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Egjipti, përpiqet të qetësojë situatën në Gaza

egjipti,-perpiqet-te-qetesoje-situaten-ne-gaza

Kajro po punon për të qetësuar përshkallëzimin e fundit të dhunës në Gaza.

“Ne shpresojmë të arrijmë një konsensus për t’u rikthyer në qetësi sa më shpejt të jetë e mundur,” tha një burim i paidentifikuar i sigurisë për agjencinë e lajmeve AFP.

Ndaras, një burim tjetër tha se një delegacion nga Xhihadi Islamik mund të shkojë në Kajro më vonë të shtunën për bisedime.

Udhëheqësi i Hamasit me bazë në Doha, Ismail Haniyeh ka zhvilluar bisedime me “inteligjencën egjiptiane” mbi dhunën, thuhet në një deklaratë nga grupi.

Në një deklaratë të shkurtër nga Ministria e Jashtme egjiptiane, u tha se “Egjipti po kryen kontakte intensive gjatë gjithë kohës për të kontrolluar dhe qetësuar situatën në Gaza për të shpëtuar jetë njerëzish”.

Egjipti, një ndërmjetës historik midis Izraelit dhe grupeve të armatosura në Gaza, negocioi armëpushimin që i dha fund konfliktit në maj të vitit të kaluar.

Related posts

Të paktën gjashtë të vdekur nga zjarri në Jerevan

admin

Kurti: Me ShBA-në jemi partnerë, por s’do të thotë që pajtohemi çdoherë

admin

Nis takimi trepalësh në Bruksel – diskutohet për dinarin

rezart morina