RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmetTurqi

Ekipet nga Kosova të përkushtuara të bëjnë të pamundurën në Hatay

ekipet-nga-kosova-te-perkushtuara-te-bejne-te-pamunduren-ne-hatay

Ekipe të shpëtimit të Forcës së Sigurisë së Kosovës bashkë me Shoqatën e Kosovës për Kërkim dhe Shpëtim janë vendosur në Hatay të Turqisë, një nga zonat më të prekura nga tërmeti shkatërrues që goditi të hënën.

Shpëtues nga e gjithë bota kanë fluturuar për në Turqi pas tërmetit për të ndihmuar në kërkim-shpëtim.

FSK-ja ka arritur që gjallë të nxjerrë një fëmijë me nënën e tij dy ditë më parë.

Shoqata për Kërkim dhe Shpëtim ka publikuar fotografi e video nga Hatay ku po bëhen ende përpjekje për të mbijetuar.

Të premten vonë ajo ka njoftuar se po intervenon edhe me organizatën TTK – Minatorët e Turqisë- meqë shoqata ka pajisje teknike më të përsosura.

SHKKSH-ja ka thënë se s’do të ndalet në operacionin për shpëtim dhe se do ta bëjë të pamundurën. Dje ekipi ka nxjerrë shtatë kufoma nga rrënojat, në mesin e tyre edhe fëmijë.

Numri i të vdekurve në Turqi dhe Siri pesë ditë pas tërmetit ka shkuar në mbi 24,000.

Related posts

Shefi i ri i të drejtave të OKB-së zotohet të angazhohet rreth gjendjes në Xinjiang

admin

“Ukraina nuk është më shtet sovran”- Deklarata e fortë e kryeministrit të Hungarisë: Ja kush është arsyeja e vërtetë e luftës

admin

Kurti: Inkurajues alarmi i përshpejtimit të procesit të integrimit

admin