RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Ekspertët paralajmërojnë për temperatura rekord në Kinë

ekspertet-paralajmerojne-per-temperatura-rekord-ne-kine

Kina është përfshirë nga vala e të nxehtit, me temperaturat në Pekin që kanë shënuar 36 gradë Celsius. Provinca Yunnan regjistroi temperatura mbi 40 gradë Celsius.

Në dy ditët e fundit, provinca Shandong dhe Pekini kanë lëshuar paralajmërime për rritjen e temperaturave. Qytetet me popullsi të madhe si Jinan, Tianjin dhe Chengdu pritet të regjistrojnë temperatura deri në 37 gradë Celsius.

Agjencia meteorologjike e Kinës ka paralajmëruar rajonet që të përgatiten për temperatura të lartë këtë verë.

Dëmtimi i të korrave mund të rrisë çmimet e ushqimeve, të përkeqësojë inflacionin dhe të ushtrojë presion mbi ekonominë e Kinës ndërsa vendi po përpiqet të rikuperohet nga një politikë trevjeçare zero -covid-19 që pengoi rritjen e ekonomisë në vend. /abcnews

Related posts

27 vjet nga rënia heroike e Zahir Pajaziti, Hakif Zejnullahu dhe Edmond Hoxhës

admin

Biden i sigurt se do t’i shesin Turqisë avionët F-16

admin

Kovaçevski: Nëse i miratojmë vendimet në Kuvend, do të jemi vendi i parë që do të bëhet anëtar i BE-së në vitin 2030

admin