RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Ekuador: Vritet kandidati për President – VIDEO

ekuador:-vritet-kandidati-per-president-–-video

Kandidati për president të Ekuadorit, Fernando Villavicencio, është qëlluar për vdekje përgjatë fushatës zgjedhore.

Villavicencio, një anëtar i asamblesë kombëtare të vendit, u sulmua teksa po largohej nga ngjarja në qytetin verior të Kuitos të mërkurën.

Një anëtar i ekipit të tij të fushatës i tha mediave lokale se z.Villavicencio po hipte në një makinë kur një burrë doli përpara dhe e qëlloi në kokë.

Presidenti aktual Guillermo Lasso u zotua se “krimi nuk do të mbetet i pandëshkuar”.

Dëshmitarët thanë se z. Villavicencio, 59 vjeç, u qëllua tre herë.

I dyshuari u qëllua gjithashtu në një shkëmbim plumbash me sigurinë dhe më vonë vdiq nga plagët e marra, tha prokurori i përgjithshëm i vendit në mediat sociale.

Ata shtuan se nëntë persona kanë pësuar lëndime, duke përfshirë një kandidat për asamble dhe dy policë.

Raundi i parë i zgjedhjeve presidenciale është planifikuar të mbahet më 20 gusht.

Z. Lasso, i cili nuk do të jetë në fletën e votimit, tha se ishte “i indinjuar dhe i tronditur” nga vrasja, duke shtuar: “Krimi i organizuar ka bërë një rrugë të gjatë, por pesha e plotë e ligjit do të bjerë mbi ta”.

Një rritje e kohëve të fundit e krimit të dhunshëm, e nxitur nga prania në rritje e karteleve të drogës në Ekuador, ka qenë një çështje qendrore në fushatën presidenciale të këtij viti.

Muajin e kaluar, z. Lasso shpalli gjendje të jashtëzakonshme dhe shtetrrethim natën në tre provinca pas një numri vrasjesh të lidhura me krimin e organizuar.

Përveç sigurisë, fushata e z. Villavicencio ishte fokusuar në trajtimin e korrupsionit, një temë që ai e kishte mbuluar në një karrierë të mëparshme si gazetar, dhe reduktimin e shkatërrimit të mjedisit.

Javën e kaluar, ai tha se ai dhe ekipi i tij ishin kërcënuar nga kreu i një bande të lidhur me trafikun e drogës.

Z. Villavicencio, i cili ishte i martuar dhe kishte pesë fëmijë, ishte një nga tetë kandidatët në raundin e parë të zgjedhjeve, edhe pse jo kryesuesi.

Vrasja e tij pason atë të Agustín Intriago, kryebashkiak i qytetit Manta, në korrik dhe Omar Menéndez, kandidat për kryetar bashkie në qytetin e Puerto López, në shkurt.

Duke bërë homazhe, partia e z. Villavicencio, Movimiento Construye, ndau një koment që ai postoi në mediat sociale në përgjigje të thirrjeve për të pezulluar fushatën presidenciale pas vdekjes së zotit Intriago.

Fshehja në momentet kur kriminelët bëjnë atentat ndaj qytetarëve dhe zyrtarëve është një akt frikacak”, ka shkruar ai.

Ish-zëvendëspresidenti dhe kolegu i tij kandidat Otto Sonnenholzner dërgoi “ngushëllimet e tij më të thella dhe solidaritetin e thellë” për familjen e zotit Villavicencio.

”Zoti e ruajtë në lavdinë e tij”, ka shkruar ai. “Vendi ynë ka dalë jashtë kontrollit”.

Kryetarja Luisa Gonzales ndau gjithashtu “solidaritetin” e saj me familjen e z. Villavicencio, duke shtuar: “Ky akt i poshtër nuk do të mbetet pa u ndëshkuar”. /syri

Related posts

“Elektroseverit” në veri i jepet leje që rrymën ta blejë edhe në Serbi

admin

Trump sugjeron “dënim me vdekje” për trafikantët e drogës

rezart morina

Hovenier: I kënaqur që ndaj traditat dhe zakonet kosovare gjatë Ramazanit

admin6