RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Elbasan: Më pak martesa e më tepër divorce

elbasan:-me-pak-martesa-e-me-teper-divorce

Më pak martesa e më tepër divorce. E tillë është situata në Elbasan.

Përgjatë vitit të shkuar në dyert e gjykatës së këtij qyteti kanë shkuar 687 cifte nga të cilët 533 i kanë dhënë fund martesës.

Nga të dhënat rezulton se divorcet janë shtuar. Në vitin 2021 në Elbasan u ndanë rreth 500 çifte. Arsyet avokatët i lidhin me ndryshimin e stilit te jeteses, kushtet ekonomike dhe pasiguritë per te ardhmen.

Divorcet më të shumta ndodhin tek çiftet e grupmoshës 30-40 vjeç. Kërkesat më të larta për ndarje vijnë nga gratë me 344 të tilla për vitin e shkuar. Por teksa divorcet janë në rritje ata qe lidhin kurore po pakesohen.

Për 1000 banore në 2021 pati 8 martesa ndërsa vitin e shkuar ne Elbasan po për 1 mijë banorë u regjistruan 7 martesa. /abcnews

Related posts

Hamasi shpreh “shqetësim të madh” për rrëzimin e helikopterit të presidentit iranian

admin

Arrestohen 8 persona në Kaçanik, penguan personat zyrtarë në kryerje të detyrës

admin

Erdoğan: Turqia ka ndërmarrë hapa historike në arsim – VIDEO

admin