RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Eliot Engel i ashpër ndaj Washingtonit: Qetësoi autokratin Vuçiq, ndërkaq frikësoi Kosovën

eliot-engel-i-ashper-ndaj-washingtonit:-qetesoi-autokratin-vuciq,-nderkaq-frikesoi-kosoven

Dëshira e Washingtonit për stabilitet në Ballkan, ka tejkaluar mbështetjen e tij për demokracinë, sundimin e ligjit dhe kundër korrupsionin.

Kështu shprehet në një artikull autorial të publikuar në “Foreign Policy”, ish-kryetari i Komisionit për Punë të Jashtme në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA-së, ish-kongresisti amerikan, Eliot Engel.

Engel thotë se është i shqetësuar për trajtimin që po i bënë Departamenti i Shtetit, mosmarrëveshjeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

“Si ish-kryetar i Komitetit të Punëve të Jashtme në Dhomën e Përfaqësuesve, kam ndjekur nga afër politikën e Shteteve të Bashkuara ndaj Ballkanit dhe kam qenë i kënaqur nga mbështetja e Washingtonit për demokracinë, sundimin e ligjit dhe përpjekjet për anti-korrupsion atje. Por, megjithëse në përgjithësi mbështes atë që po bën administrata e Presidentit Joe Biden brenda dhe jashtë vendit, kam shqetësime për trajtimin e mosmarrëveshjes së vazhdueshme ndërmjet Kosovës dhe Serbisë nga Departamenti i Shtetit”, shkruan Engel, transmeton Telegrafi.

Ish-kongresisti më tej shkruan se SHBA-të dhe pjesa më e madhe e Evropës e njohën Republikën e Kosovës në vitin 2008, kur ky vend i vogël shpalli pavarësinë nga Serbia.

Engel përmend edhe ndërhyrjen e NATO-s gjatë luftës në Kosovë, duke thënë se “SHBA-të dhe NATO ndaluan spastrimin e egër etnik të popullatës shqiptare të Kosovës nga ish-fqiu jugosllav Slobodan Millosheviq”.

“Por që atëherë, Serbia dhe Rusia kanë bllokuar përpjekjet e Kosovës për t’u anëtarësuar në Kombet e Bashkuara dhe për të fituar njohjen e plotë në mbarë botën, dhe Departamenti Amerikan i Shtetit kohët e fundit është dukur më pak i gatshëm të mbështesë ushtrimin e sovranitetit të Kosovës në të gjithë territorin e saj”, shkruan ish-kongresisti amerikan.

Engel më tej thekson se kur Kosova ka kërkuar të kryej funksionet normale të qeverisjes brenda kufijve të saj është përballur me ndëshkim nga Shtetet e Bashkuara, transmeton Telegrafi.

“Kur Kosova u përpoq që të gjithë qytetarët e saj, përfshirë edhe serbët në veri të përdornin targat e saj dhe jo të Serbisë, DASH kritikoi ashpër Kosovën. Kur Kosova kërkoi të kishte kryetarë komunash të zgjedhur siç duhet, e të cilët ishin shqiptar për shkak se serbët bojkotuan zgjedhjet – Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken “dënoi ashpër republikën e re dhe goditi me shuplakë””, shkruan Engel.

Në këtë artikull autorial, Engel parashtron edhe disa pyetje lidhur me sjelljen që Departamenti Amerikan i Shtetit ka pasur ndaj Serbisë respektivisht presidentit serb, Aleksandar Vuçiq.

“A e dënoi Washingtoni presidentin serb Aleksandar Vuçiq për presionin ndaj serbëve të Kosovës që të bojkotojnë zgjedhjet? Jo. A e dënoi ajo grupin e vogël të serbëve që sulmuan ushtarët e NATO-s në Kosovë, duke plagosur 30 paqeruajtës? Mezi – dënoi dhunën, por jo sulmuesit…”

Engel thotë se ka arritur në përfundim se në mosmarrëveshjen ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Washingtoni ka qetësuar një ngacmues gjysmë autokratik, Vuçiqin dhe është bërë vetë një ngacmues, duke frikësuar Kosovën.

Pra, çfarë po ndodh? Pse Shtetet e Bashkuara janë kaq të shpejta për të dënuar Kosovën dhe kaq kundërshtues për të thirrur Serbinë?, pyet Engel.

“Presidenti amerikan meriton një meritë të madhe për mënyrën se si administrata e tij po udhëheq Perëndimin në mbështetje të Ukrainës. Por dëshira e tij e zjarrtë për të ruajtur stabilitetin në Evropë ka shtrembëruar pikëpamjen e administratës së tij për konfliktin e gjatë midis Serbisë dhe Kosovës. Washingtoni tani po e qetëson Vuçiqin në një përpjekje për të ulur tendencat e tij ndezëse”, shkruan ish-kongresisti amerikan.

Duke folur për krijimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe, Engel shprehet se “Asociacioni nuk do ta zgjidhë problemin themelor – kundërshtimin agresiv të Serbisë për një Kosovë të pavarur”.

Ai shton se është mirë që Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian janë përpjekur të avancojnë normalizimin ndërmjet Serbisë dhe Kosovës përmes dialogut të lehtësuar nga BE-ja.

Related posts

Turqia zmbraps anijen patrulluese greke që ngacmoi anijet turke të peshkimit

admin

Serbët në veri ironizojnë me nënkryetarin e Listës Serbe

admin

VOA: Trump synon ndalimin e hyrjes në SHBA të shtetasve nga disa vende myslimane

admin