RTV AHIRETI
Kuzhinë

Ëmbëlsirë për të sëmurët me diabet: Kafshata të ëmbla me të cilat të gjithë kënaqen!

embelsire-per-te-semuret-me-diabet:-kafshata-te-embla-me-te-cilat-te-gjithe-kenaqen!

Kombinimi i vërtetë i përbërësve të shijshëm dhe të shëndetshëm

Përbërësit:

– 1 filxhan krunde tërshëre,
– 1 filxhan miell thekre,
– 1 filxhan kos,
– 1 filxhan arra të bluara,
– 100 g miell kokosi,
– 1 lugë sheqer stevia,
– 1 filxhan bademe të bluara,
– 4 lugë vaj ulliri,
– 2 vezë.

Përgatitja:

Në një enë të thellë qitni krundet e tërshërës, miellin e thekrës, arrat dhe bademet e bluara.

Bëni një gropë të vogël në të dhe në të qitni vezët e tundura, sheqerin, kosin, kokosin dhe vajin e ullirit.

Të gjitha përzieni dhe nëse qulli është shumë i dendur, shtoni pak ujë.

Tretjen shpërndajeni në tepsinë e lyer me vaj dhe miell.

Piqni në furrë në 180 gradë Celsius 20-30 minuta. Kontrollojeni me pirun nëse është pjekur ëmbëlsira.

Shijojeni, – transmeton Telegrafi.

The post Ëmbëlsirë për të sëmurët me diabet: Kafshata të ëmbla me të cilat të gjithë kënaqen! appeared first on Telegrafi.

Related posts

Doni picë të mrekullueshme? Kjo është receta origjinale italiane!

admin

Pa i gatuar, por me shije të paharrueshme: Mafinë me boronica dhe jogurt

rezart morina

Kështu duket në fakt një copë mishi më i shtrenjtë në botë, gjysmë kilogrami kushton 3,200 dollarë

rezart morina