RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Emigrantët nuk ndalen në det, 73 persona shpëtohen në brigjet e Mesdheut

emigrantet-nuk-ndalen-ne-det,-73-persona-shpetohen-ne-brigjet-e-mesdheut

Vijojnë operacionet në det ku qindra emigrantë nga Lindja apo Afrika duan të mbërrijnë në brigjet italiane. 73 persona u shpëtuan në detin Mesdhe të shtunën në mbrëmje.

Fulvia Conte, e cila është përgjegjëse për operacionet e shpëtimit, bëri me dije se gjatë të premtes, një anije u mbyt ku humbën jetën 3 persona.

“Kjo është ajo që shkaktojnë politikat e migracionit të Evropës dhe vendet bregdetare. OJQ-të duhet të kompensojnë disi mungesën e koordinimit në kërkimin dhe shpëtimin e njerëzve në vështirësi në këtë pjesë të detit por edhe mungesën e kanaleve të sigurta të hyrjes për të shpëtuar nga Libia” u shpreh Conte.

Autoritetet italiane caktojnë Ankonën si port të sigurt për anijet e shpëtimit.

Sipas organizatave porti është shumë larg duke që parashikimet e motit përkeqësohen nga e hëna.

Ata thonë gjithashtu se dekreti i ri i qeverisë që rregullon aktivitetin e anijeve të shpëtimit do ta bënte Mesdheun edhe më vdekjeprurës.

Related posts

Tre persona rrahin rënd imamin e xhamisë në Lupç të Poshtëm të Podujevës

admin

OKB: Franca të trajtojë seriozisht problemet e racizmit dhe diskriminimit në forcat e zbatimit të ligjit

rezart morina

Çavuşoğlu: Turqia i ofroi Armenisë të ishte nikoqir i raundit të parë të bisedimeve të normalizimit

admin