RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Emine Erdoğan: Turqia do të vazhdojë të jetë ndërgjegjja e botës

emine-erdogan:-turqia-do-te-vazhdoje-te-jete-ndergjegjja-e-botes

Duke folur në Konferencën e 14-të të Ambasadorëve, Emine Erdoğan thekson rolin e Turqisë në formimin e një bote të dhembshur nëpërmjet trashëgimisë së saj të larmishme kulturore dhe përkushtimit ndaj vlerave universale.

Turqia do të vazhdojë të ndërmarrë hapa që do të ofrojnë modele të vlefshme për njerëzimin, tha zonja e parë e Turqisë Emine Erdoğan.

“Turqia do të jetë gjithmonë në terren dhe do të vazhdojë të jetë ndërgjegjja e botës”, tha Erdoğan të mërkurën në një aktivitet të diplomacisë kulturore organizuar si pjesë e Konferencës së 14-të të Ambasadorëve.

Ambasadorët turq që shërbejnë jashtë dhe brenda vendit u mblodhën në kryeqytetin Ankara për konferencën për të diskutuar zhvillimet rajonale dhe ndërkombëtare, tendencat globale dhe sfidat dhe mundësitë e fundit.

Pasuria e Turqisë nuk është vetëm dashamirësi, tha Erdoğan.

“Ne kemi një trashëgimi të rrënjosur thellë të qytetërimit, çdo element i së cilës është më i vlefshëm se tjetri, që mund të jetë një kurë për kulturën e standardizuar të botës.

“E kaluara jonë, plot heronj të qytetërimit dhe kulturës, të cilët do të shërbejnë si model për njerëzimin, është pasuria jonë më e madhe”, shtoi ajo.

Trashëgimia unike e Turqisë

Pa besnikërinë dhe bujarinë e Turqisë, duket se zemra e botës nuk do të rrihte, tha Erdoğan, duke shtuar: “Për këtë arsye, mendoj se është detyra jonë ndaj njerëzimit të hapim arkën tonë të thesarit të mbushur me trashëgiminë e shekujve gjersa po rindërtohen vlerat universale”.

Turqia ka një sfond “unik” me historinë e saj shumëfetare, shumëkulturore dhe shumëkombëshe, tha ajo.

“Në këtë mënyrë, ne shohim se sa është e nevojshme përvoja jonë e të jetuarit së bashku, ndërsa njerëzimi po provokohet me armiqësi ndaj Islamit.

“Është një ditë për të kaluar nëpër dyert e zemrave që u thyen me bamirësi dhe mirësi, me artin, letërsinë, vallet, folklorin, fjalët dhe instrumentet tona”, shtoi Erdoğan.

Ashtu si bota shpirtërore, trashëgimia kulturore e Turqisë do të ndihmojë gjithashtu në shkrimin e historisë së njerëzimit në tokë në boshtin e së vërtetës, tha zonja e parë. /trt

Related posts

Presidentja priti në takim Bujar Osmanin

rezart morina

“Të paktën 1.200 nigerianë kanë humbur jetën këtë vit në Shkretëtirën e Saharasë dhe Mesdhe”

rezart morina

BE, mbi një e pesta e popullsisë nën rrezikun e varfërisë

admin