RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Emiratet e Bashkuara Arabe dërguan mbi 5,900 tonë ndihma në Turqi, Siri

emiratet-e-bashkuara-arabe-derguan-mbi-5,900-tone-ndihma-ne-turqi,-siri

Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) kanë dërguar deri më tani 5,975 ton materiale ndihme në Turqi dhe Siri përmes 215 avionëve mallrash pas tërmeteve të dyfishta të muajit të kaluar, tha të shtunën Ministria e Mbrojtjes e vendit në Twitter.

Ndihma u dërgua si pjesë e Operacionit Gallant Knight 2 për të mbështetur të prekurit nga tërmetet në Turqi dhe Siri, tha ministria në një deklaratë.

Ndihma humanitare për viktimat e tërmetit në Turqi dhe Siri vazhdon, thuhej aty.

Më shumë se 47,900 njerëz u vranë në Turqi në tërmetet e 6 shkurtit, sipas shifrave zyrtare.

Më shumë se 13 milionë njerëz në Turqi janë prekur nga tërmetet e fuqishme që tronditën 11 provinca, duke përfshirë Kahramanmaras, Adana, Adiyaman, Diyarbakir, Gaziantep, Hatay, Kilis, Malatya, Osmaniye, Elazig dhe Sanliurfa. /mesazhi

Related posts

11 vjet nga tragjedia e Restelicës, ku orteku i borës la të vdekur dhjetë qytetarë

admin

Ministri gjerman i ekonomisë: Evropa paguan çmimin për varësinë e Gjermanisë nga gazi rus

admin

Stoltenberg: Kurti e Vuçiqi t’i zgjidhin çështjet përmes dialogut politik

admin