RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmetRajon dhe BotëTurqi

Erdogan: 912 persona të vdekur nga tërmeti në Turqi

erdogan:-912-persona-te-vdekur-nga-termeti-ne-turqi

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka njoftuar se vetëm në Turqi kanë vdekur 912 persona dhe janë lënduar 5 mijë e 383 si pasojë e tërmetit.

Ai shtoi se nuk mund të parashikojë se sa do të rritet numri i të vdekurve, ndërsa përpjekjet e kërkim-shpëtimit vazhdojnë.

Kjo është fatkeqësia më e madhe e vendit që nga viti 1939, u tha Erdogan gazetarëve, duke shtuar se 2 mijë e 818 ndërtesa u shembën si pasojë e tërmetit, transmeton teve1.info

Në mëngjesin e sotëm, Turqia dhe Siria janë goditur nga tërmeti, i cili ka lënë të vdekur qindra persona.

Related posts

Osmani në mesin liderëve të 13 shteteve të Europës Juglindore

rezart morina

Osmani e quan të komplikuar procesin e furnizimit me libra: Të gjendet një mënyrë më efektive

admin

Chollet: Kosova vend i pavarur, sovran e demokratik – një prej partnerëve tonë më të afërt

rezart morina