RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Erdoğan: Aktivitetet e PKK-së në Suedi të papranueshme për Turqinë

erdogan:-aktivitetet-e-pkk-se-ne-suedi-te-papranueshme-per-turqine

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, zhvilloi një bisedë telefonike me kancelarin gjerman Olaf Scholz, transmeton Anadolu.

Sipas një njoftimi të Drejtorisë së Komunikimit të Turqisë, në bisedë u diskutua për marrëdhëniet dypalëshe dhe çështje rajonale dhe globale, si dhe u theksua domosdoshmëria e rritjes së bashkëpunimit në këto fusha.

Erdoğan dhe Scholz diskutuan gjithashtu situatën në Rusi dhe çështjen e anëtarësimit të Suedisë në NATO.

Duke folur për Suedinë, Erdoğan deklaroi se megjithëse Suedia po bën hapa në drejtimin e duhur, veçanërisht me ndryshimet në ligjet kundër terrorizmin, mbështetësit e PKK/PYD/YPG në Suedi vazhdojnë të organizojnë lirisht protesta duke propaganduar terrorizmin, duke rekrutuar njerëz dhe duke siguruar burime financiare për organizatat terroriste.

Erdoğan nënvizoi se kjo situatë është e papranueshme për Turqinë.

Related posts

Rohde: Mandati i NATO-s nuk ka ndryshuar

admin6

Shpëtohen 113 emigrantë të rrëmbyer nga një shtëpi në Meksikë

rezart morina

Mijëra njerëz organizojnë protesta në Mali për videon kundër Islamit – VIDEO

admin