RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe BotëTurqi

Erdogan: Ata që janë përgjegjës për vdekjet pas tërmeteve do të mbajnë përgjegjësi – VIDEO

erdogan:-ata-qe-jane-pergjegjes-per-vdekjet-pas-termeteve-do-te-mbajne-pergjegjesi-–-video

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan është zotuar se do të mbajë përgjegjës ata persona që kanë përgjegjësi për më shumë se 42,000 vdekje në tërmetet shkatërruese që goditën jugun e vendit më 6 shkurt.

“Është detyra jonë t’i bëjmë përgjegjës ata që kanë kryer keqbërje dhe t’i nxjerrim ata para drejtësisë,” tha Erdogan në provincën jugore Osmaniye.

Qeveria turke është përballur me kritika intensive për një reagim të ngadaltë ndaj tërmeteve vdekjeprurëse dhe politikave të saj të planifikimit urban, pasi mijëra ndërtesa apartamentesh u shembën, duke bllokuar viktimat nën rrënoja. /abcnews

Related posts

Në Gjermani ndalohet tubimi në mbështetje të Palestinës

rezart morina

Erdoğan: Deklaratat e Borrellit për Turqinë, të shëmtuara

admin

Sveçla zbulon planin e terroristëve serbë: Do të shkonin në Ibër, do shpallnin autonomi

rezart morina