RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Erdoğan dënon dhunën ndaj presidentit brazilian Lula

erdogan-denon-dhunen-ndaj-presidentit-brazilian-lula

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, tha se vendi i tij dënon dhunën kundër presidentit brazilian Luiz Inacio Lula da Silva, raporton Anadolu Agency (AA).

“Dëshiroj të shpreh pikëllimin dhe shqetësimin tonë për incidentin e fundit në Brazil. Ne dënojmë dhunën ndaj Lulës, që mori në mënyrë legjitime presidencën në zgjedhjet e mbajtura në Brazil”, tha Erdoğan pas një takimi të kabinetit në Ankara.

Vërejtjet e presidentit Erdoğan vijnë një ditë pasi qindra mbështetës të ish-presidentit Jair Bolsonaro hynë në ndërtesën e Kongresit Kombëtar ndërsa bërtisnin parulla dhe kërkonin ndërhyrje nga ushtria. Ata thyen mburojën policore dhe u futën në ndërtesën e Kongresit.

Duke thënë se “këto veprime nuk kanë vend në demokraci”, Erdoğan u shpreh: “Ne përsërisim mbështetjen tonë për presidentin brazilian Lula dhe respektin tonë për vullnetin e popullit brazilian”.

Related posts

Suedi, arrestohen 15 persona që u përpoqën të pengojnë sulmin ndaj Kuranit

rezart morina

Abazi pas intervistimit: Nuk flasë fare, janë çështje të Prokurorisë dhe hetuesisë

rezart morina

Mbahet Forumi ” Paqe ty Evropë, paqe ty Ballkan” në Slloveni

admin