RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Erdoğan dhe Putin diskutojnë për luftën Rusi-Ukrainë

erdogan-dhe-putin-diskutojne-per-luften-rusi-ukraine

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan zhvilloi një bisedë telefonike me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, transmeton Anadolu.

Në një deklaratë nga Kryesia e komunikimeve të Presidencës turke thuhet se në bisedë u diskutuan hapat që do të zhvillojnë marrëdhëniet Turqi-Rusi dhe zhvillimet lidhur me luftën Rusi-Ukrainë.

Duke falënderuar presidentin rus Putin për qëndrimin e tij pozitiv në lidhje me zgjatjen sërish të Iniciativës së Drithit në Detin e Zi, Erdoğan tha se i kushtojnë vëmendje që konflikti mes Rusisë dhe Ukrainës të përfundojnë sa më parë me rrugën e negociatave.

Presidenti Erdoğan tha se mund të ndërmarrin hapa të rinj në bazën e bashkëpunimit ekonomik për të cilët kanë rënë dakord në Sochi.

Related posts

Lavrov: Perëndimi po pengon hyrjen e grurit rus në tregjet botërore

admin

Kosova do të futet në Bursën e Energjisë në muajin shtator

admin

Pakistan, 9 të vdekur dhe qindra të plagosur në protestat pas arrestimit të ish-kryeministrit Khan

admin