RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Erdogan do të takohet nesër me homologun e tij azerbajxhanas

erdogan-do-te-takohet-neser-me-homologun-e-tij-azerbajxhanas

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të takohet me homologun e tij azerbajxhanas Ilham Aliyev të hënën në enklavën azere të Nakhçivanit, një rajon që shtrihet midis Armenisë dhe Iranit dhe kufizohet me Turqinë.

Të dy presidentët kishin thënë që nga qershori se donin të shtonin përpjekjet për hapjen e një korridori tokësor, të ashtuquajturin Korridori Zangezur, që do të lidhë Turqinë me Azerbajxhanin përmes enklavës së Nakhçivanit dhe Armenisë, por ky plan, megjithëse është diskutuar për një kohë të gjatë, është veçanërisht e ndërlikuar për t’u zbatuar. /abcnews

Related posts

Norvegjia anuloi lejen për djegien e Kuranit pas paralajmërimit të Turqisë

admin

842 raste të reja dhe një vdekje me COVID-19 për 24 orë

admin

Mali i kërkon OKB-së të tërheqë misionin e saj paqeruajtës “pa vonesë” – VIDEO

admin