RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Erdoğan në samitin e OKB-së për ndryshimet klimatike

erdogan-ne-samitin-e-okb-se-per-ndryshimet-klimatike

Presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan mbërriti të enjten në Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) për të marrë pjesë në Konferencën e OKB-së për Ndryshimet Klimatike 2023 (COP28).

Erdoğan do të flasë të premten në samitin e OKB-së për klimën. Ai pritet të zhvillojë edhe bisedime me liderët e disa vendeve pjesëmarrëse në margjinat e konferencës.

Emiratet e Bashkuara Arabe do të jenë nikoqire e konferencës së klimës të këtij viti në mes të 30 nëntorit dhe 12 dhjetorit, me synimin për të mbajtur gjallë objektivin e ngrohjes prej 1,5C (2,7F) të Marrëveshjes së Parisit.

Türkiye është ndër vendet që japin kontributin më të rëndësishëm në marrëveshjen e Parisit për klimën me objektivat e saj për emetime neto zero dhe zhvillimit të gjelbër për vitin 2053.

Ankaraja punon për një Turqi më të pastër dhe më të gjelbër duke zbatuar shumë projekte, duke përfshirë një iniciativë me zero mbetje.

Në vitin 2017, nën kujdesin e zonjës së parë Emine Erdoğan, Turqia nisi projektin zero-mbetje për të theksuar rëndësinë e eliminimit të mbetjeve në luftën kundër krizës klimatike.

Projekti ka tërhequr vlerësime ndërkombëtare, me shefin e OKB-së, Antonio Guterres, që shprehu mirënjohjen e tij për zonjën e parë gjatë një konference në Nju Jork shtatorin e kaluar.

Dhjetorin e kaluar, Asambleja e Përgjithshme e OKB-së miratoi njëzëri një rezolutë për iniciativën e mbeturinave zero të paraqitur nga Turqia, duke shpallur 30 marsin si Ditën Ndërkombëtare të Zero Mbetjeve.

Related posts

Lufta në Ukrainë, Kina po lobon për një plan alternativ paqeje para samitit në Zvicër

admin

Gjendet i djegur një 55 vjeçar brenda veturës në Prizren, dyshohet për vetvrasje

admin

Ushtria izraelite njofton se 19 ushtarë janë plagosur në luftimet në Gaza në 24 orët e fundit

admin6