RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kryediplomati amerikan Blinken takoi presidentin palestinez në Ramallah

kryediplomati-amerikan-blinken-takoi-presidentin-palestinez-ne-ramallah

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken diskutoi të enjten përpjekjet për të përshpejtuar dërgimin e ndihmave humanitare në Rripin e Gazës në një takim me presidentin palestinez Mahmud Abbas në Ramallah.

“Sekretari i Shtetit Antony J. Blinken u takua sot me Presidentin e Autoritetit Palestinez Mahmud Abbas në Ramallah,” sipas zëdhënësit të Departamentit të Shtetit të ShBA-së, Matthew Miller.

“Sekretari Blinken diskutoi përpjekjet e vazhdueshme për të përshpejtuar dërgimin e ndihmës humanitare në Gaza, duke përfshirë maksimizimin e pauzave humanitare,” tha Miller.

Diplomati i lartë amerikan “dënoi dhunën ekstremiste kundër civilëve palestinezë në Bregun Perëndimor dhe tha se do të vazhdojë të insistojë në përgjegjësinë e plotë për ata që janë përgjegjës”, theksoi zëdhënësi.

Blinken dhe Abbas folën gjithashtu për “nevojën urgjente për masa për të përmirësuar sigurinë dhe lirinë për palestinezët në Bregun Perëndimor”, tha ai, duke shtuar se Blinken “përsëriti se Shtetet e Bashkuara mbeten të përkushtuara për avancimin e hapave të prekshëm për një shtet palestinez”.

Related posts

Në vend të parave në dorë, azilkërkuesit në Gjermani tashmë i marrin ndihmat në kartë pagese. Si funksionon, kufizohet dhënia e parave kesh

admin

Haxhitë tanë arrijnë në Medine

admin

Aktakuzë ndaj zyrtarit shtetëror, merrte para për ushtrim ndikimi në vendimmarrje

admin