RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe BotëTurqi

Erdoğan: Paga minimale e punonjësve publikë do të rritet në 15 mijë lira – VIDEO

erdogan:-paga-minimale-e-punonjesve-publike-do-te-rritet-ne-15-mije-lira-–-video

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, njoftoi një rritje të pagave me 45 për qind për 700.000 punonjës publikë, duke rritur pagën minimale mujore të punonjësve publikë në 15.000 lira turke (rreth 700 euro), raporton Anadolu.

“Në kuadrin e kësaj marrëveshjeje kolektive, ne po rrisim pagat me 45 për qind, duke përfshirë pjesën e mirëqenies, duke rritur kështu pagën minimale të punonjësve publikë në 15.000 lira”, tha Erdoğan në Ankara.

Presidenti i Turqisë shtoi se vendi do të vazhdojë të punojë për rritjen e pagave minimale për nëpunësit civilë, si dhe për rritjen e pensioneve.

“Në korrik kemi përgatitje të bazuara në diferencën e inflacionit dhe peshën e mirëqenies”, shtoi ai.

Related posts

U plagos në një atentat me armë zjarri, kryeministri i Sllovakisë, Robert Fico del nga spitali! Ja si është gjendja e tij shëndetësore

admin

Fidan: Turqia e gatshme të vazhdojë dialogun me Greqinë pa parakushte

rezart morina

Palestinë: Këtu janë disa nga zhvillimet kryesore gjatë natës

rezart morina