RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Erdoğan-Raisi: Të parandalohet Izraeli për të përhapur tensionet në rajon

erdogan-raisi:-te-parandalohet-izraeli-per-te-perhapur-tensionet-ne-rajon

Presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan ka biseduar sot në telefon me presidentin iranian Ebrahim Raisi.

Gjatë bisedimeve, Erdoğan tha se është e rëndësishme të vazhdohet forcimi i përpjekjeve për zbatimin e rezolutës së Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara (KS-OKB) për një armëpushim në Gaza sa më shpejt të jetë e mundur dhe se Fatah dhe Hamasi duhet të veprojnë të bashkuar në këtë proces.

Erdoğan tha se është e nevojshme të punohet së bashku për të parandaluar përpjekjet e Izraelit për të përhapur tensionet në rajon.

Pjesa më e madhe e Rripit të Gazës është shkatërruar qëkur Izraeli i akuzuar për gjenocid nisi luftën në tetor të vitit të kaluar pas një sulmi ndërkufitar nga Hamasi. Forcat izraelite kanë shkatërruar në mënyrë të pamatur ndërtesa dhe lagje të tëra për disa muaj, duke shkatërruar 60 për qind të infrastrukturës së enklavës palestineze. Më shumë se 32.700 palestinezë u vranë në sulmet izraelite.

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (GjND) ka treguar masa shtesë të përkohshme, duke përfshirë “sigurimin e papenguar” të ndihmës për Rripin e Gazës, në procedurat e vazhdueshme të gjenocidit kundër Izraelit me kërkesë të Republikës së Afrikës së Jugut.

Related posts

Bislimi në takim me Sarrazinin: Masat ndaj Kosovës duhet të hiqen sa më parë

admin

Prokuroria sërish me aksion në Brezovicë

admin

Komunat i kërkojnë ministrit Krasniqi krijimin e kushteve më të mira për bizneset

RTI