RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Escobar paralajmëron për pasojat të rënda nëse Mali i Zi nuk zgjidh krizën e thellë politike!

escobar-paralajmeron-per-pasojat-te-renda-nese-mali-i-zi-nuk-zgjidh-krizen-e-thelle-politike!

I dërguari special i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, paralajmëroi për “shumë pasoja të mundshme” nëse Mali i Zi nuk zgjidh krizën e thellë politike dhe institucionale disamujore.

“Mali i Zi është në një krizë shumë të thellë. Është afër një kolapsi institucional që nuk e kam parë në asnjë vend. Nuk ka qeveri. Dy qeveri kanë rënë dhe nuk ka pasur përparim në formimin e një tjetër. Nuk kanë një kuorum në Gjykatën Kushtetuese që mund të konfirmojë zgjedhjet e reja”, tha Escobar në një intervistë për Zërin e Amerikës.

Zëvendës-ndihmës sekretari amerikan i shtetit përkujtoi se mandati i presidentit Milo Gjukanoviç do të përfundojë në pranverë. Kryetarja e Parlamentit të Malit të Zi, Danijela Gjuroviç, ka shpallur së fundmi zgjedhjet presidenciale të 19 marsit.

Related posts

Kovaçevski: Kriza energjetike, një mundësi për transformimin energjetik të vendit

admin

Kurti: Ndërkombëtarët duhet ta shtojnë presionin mbi Serbinë për të pasur marrëveshje me njohje reciproke

admin

Todorov: Pajisje të imazhit termik dhe sensorë do të instalohen përgjatë gjithë kufirit me Turqinë

admin