RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Zyrtarisht më 14 maj mbahen zgjedhjet në Turqi

zyrtarisht-me-14-maj-mbahen-zgjedhjet-ne-turqi

Fushata zgjedhore e zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare në Turqi fillon më 10 mars.

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka njoftuar se vendi do të shkojë në zgjedhje më 14 maj 2023.

Duke folur në një tubim të të rinjve në qytetin turk të Bursës, Erdoğan tha se do të përdorë autoritetin e tij si president për të nisur kalendarin zgjedhor më 10 mars, i cili do të shkaktojë një periudhë 60-ditore përpunimi nga bordi i lartë zgjedhor.

Zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare të Turqisë ishin planifikuar të mbaheshin më 18 qershor, por presidenti Erdoğan më parë sinjalizoi se votimet mund të mbahen më herët.

 

Related posts

Osmani premton mundësi të barabarta për të gjitha komunitetet në Kosovë

rezart morina

Së paku 52 të vdekur nga zjarri në një ndërtesë në Johanesburg – VIDEO

rezart morina

“Moska dhe Washingtoni po diskutojnë shkëmbimin e të burgosurve nëpërmjet kanaleve speciale”

rezart morina