RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Escobar: Të largohen kryetarët dhe policia nga objektet komunale, urgjentisht të fillojë puna për Asociacionin

escobar:-te-largohen-kryetaret-dhe-policia-nga-objektet-komunale,-urgjentisht-te-filloje-puna-per-asociacionin

Emisari amerikan për Ballkanin, Gabriel Escobar, ka thënë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, duhet t’i largojë kryetarët e ta tërheqë policinë, dhe pastaj ta fillojë “urgjentisht, urgjentisht” punën për Asociacionin.

Këto i tha Escobar në një intervistë për BBC Radio, ku pas tij menjëherë edhe Kurti ishte në intervistë, për të komentuar ngjarjet në veri të vendit.

“Ky eskalim ishte rezultat pjesërisht i pagatishmërisë nga ana e Kosovës për të dëgjuar komunitetin ndërkombëtar(…)Përpjekjet tona për t’u koordinuar me Qeverinë e Kosovës u refuzuan. Nuk kishin nevojë të shkonin në ato objekte, nuk kishin ndonjë vlerë dhe tashmë janë gati te zbrazura. Ai (Kurti) duhet t’i largojë kryetarët nga objektet komunale, duhet të largojë Policinë nga ndërtesat dhe pastaj urgjentisht, urgjentisht të fillojnë diskutimet për punën e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe”, ka thënë Escobar.

Related posts

Zhvillimet e fundit nga Pa’lestina

admin

Arabia Saudite, Kuvajti e Omani dënojnë sulmin izraelit në Jenin

admin

Presidenti iranian i përgjigjet pozitivisht ftesës së mbretit saudit për të vizituar Rijadin

admin