RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

EULEX-it i vazhdohet mandati deri në vitin 2025

eulex-it-i-vazhdohet-mandati-deri-ne-vitin-2025

Këshilli i Bashkimit Evropian ia ka vazhduar mandatin misionit të BE-së për Sundim të Ligjit në Kosovë (EULEX) deri më 14 qershor të vitit 2025.

Vendimi për zgjatjen e mandatit është publikuar në faqen zyrtare të BE-së, raporton Klan Kosova.

“Në kontekstin e rishikimit strategjik të EULEX-it në KOSOVË, Komiteti Politik dhe i Sigurisë (KPS) u pajtua që misioni EULEX të zgjatet deri më 14 qershor 2025”, thuhet në dokumentin zyrtar.

“KPS-ja gjithashtu u pajtua që, përveç vazhdimit të zbatimit të detyrave, EULEX duhet të ndihmojë autoritetet e zbatimit të ligjit të Kosovës në zhvillimin e kapaciteteve të tyre për të shkëmbyer informacione me homologët rajonalë dhe ndërkombëtarë në fushën e ndihmës juridike dhe bashkëpunimit në çështjet penale”.

Related posts

Presidenti kinez mbërrin në San Francisco për samitin me presidentin amerikan

admin

Deri në 80 euro një metër dru në Prishtinë, qytetarët druajnë për një dimër të vështirë

admin

SHBA-ja shkatërron rezervat e mbetura të armëve kimike

admin