RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Europol: Kemi konfiskuar kokainë me vlerë miliarda dollarë

europol:-kemi-konfiskuar-kokaine-me-vlere-miliarda-dollare

Hetuesit në Brazil kanë zbuluar një rrjet ndërkombëtar të kontrabandës së drogës dhe kanë konfiskuar kokainë me vlerë miliarda dollarë, sipas Europol.

Pesëmbëdhjetë persona u arrestuan gjatë operacionit, njoftoi Europol në Hagë. Hetuesit sekuestruan 17 tonë kokainë dhe mallra me vlerë rreth 87 milionë dollarë.

Trafiku i dyshuar i drogës është një nga më të mëdhenjtë në Brazil, sipas Europol, dhe ka përmbytur Evropën me ngarkesa të mëdha kokaine.

Europol tha se ”hetuesit kishin shkatërruar të gjithë operacionin e bandës, nga furnizuesit paraguaianë te dërgesat e kostumeve te pastruesit e parave që trajtonin të ardhurat e biznesit të paligjshëm”.

Hetuesit kontrolluan 37 vende, sekuestruan 173 automjete dhe rrëmbyen një avion, ngrinë llogaritë bankare të 147 personave dhe mbyllën 66 kompani.

Related posts

Shpëtohet 45-vjeçarja në Adana të Turqisë – VIDEO

rezart morina

BE: Djegia e Kuranit apo çdo libri tjetër të shenjtë është ‘akt i qartë provokimi’

admin

Arrestohen dy serbë në veri – policia u gjeti dhe konfiskoi armë, flamuj serbë e emblema nacionaliste

admin