RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Familja shqiptare pritet të dëbohet nga Franca në Kosovë

familja-shqiptare-pritet-te-debohet-nga-franca-ne-kosove

Franca është një nga shtetet që pranon shumë azilantë të huaj, përfshirë edhe shqiptarë nga Kosova. Rasti i tillë është edhe i Roland Aliut, i cili ka vite që jeton si azilant në këtë shtet, përcjell albinfo.ch.

Para një viti ai u bë hero, i cili e shpëtoi një plakë nga zjarri. Një vit pas aktit të tij guximtar, Roland Aliu dhe të afërmit e tij i pret dëbimi nga territori francez, siç zbulon gazetaa “La Nouvelle République”.

Rolandi u dallua në shkurt 2022 duke shpëtuar nga zjarri në shtëpinë e saj një tetëdhjetëvjeçare nga rrethi Trois-Cités, në Poitiers. Ekipet e shpëtimit të Vienne i kishin dhënë atij medaljen e artë për këtë akt të guximit korrikun e kaluar.

Ani pse ai priste një leje qëndrimi në formën e duhur dhe të mirë për të dhe të afërmit e tij, nuk iu realizua. “Na japin një muaj kohë të largohemi nga territori francez”, konfirmon Roland Aliu në “La Nouvelle République”. Në shënjestër janë edhe babai im, nëna ime dhe vëllai im i vogël. Nuk e kuptoj. I kisha shkruar presidentit të Republikës dhe Ministrisë së Brendshme. Të dy u përgjigjën se nuk mund të bënin asgjë drejtpërdrejt, se ishte trajtuar nga prefekti i Vienne”.

Mbështetësit e Roland Aliut dhe të afërmve të tij u habitën dhe shprehën keqardhje për heshtjen për situatën e tij administrative.

Më 7 janar 2023 u organizua një tubim mbështetës para Prefekturës së Vienne. Ajo e justifikon vendimin e saj me kontrollet e kryera në shërbimet e urgjencës dhe policia mobilizoi mbrëmjen e zjarrit “që nuk bëri të mundur vërtetimin e aktit të trimërisë siç përshkruhet”.

Prefektura vëren gjithashtu se “nuk është demonstruar integrim profesional” dhe se dy masat e mëparshme të heqjes të vërtetuara nga drejtësia administrative nuk janë respektuar.

Related posts

Rama shkon sot në Bruksel, pritet të diskutojë për dialogun Kosovë-Serbi

rezart morina

Dhjetëra viktima dhe të zhdukur nga rrëshqitja e dheut në Malajzi

admin

Mbaheshin të burgosur në Iran, arrijnë në Katar 5 shtetasit amerikanë

admin