RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Fëmijët në Idlib të Sirisë mbajnë Kupën e tyre Botërore – VIDEO

femijet-ne-idlib-te-sirise-mbajne-kupen-e-tyre-boterore-–-video

Qindra fëmijë marrin pjesë në ceremoninë e hapjes për Kupën e tyre Botërore në Sirinë veriperëndimore të kontrolluar nga rebelët.

Më shumë se 300 fëmijë në Sirinë veriperëndimore të kontrolluar nga rebelët nisën Kupën e tyre Botërore të futbollit të shtunën, me organizatorët që shpresojnë të hedhin dritë mbi komunitetet e goditura nga 11 vjet luftë.

Fëmijët e emocionuar morën pjesë në ceremoninë e hapjes në stadiumin komunal në Idlib, disa të veshur me fanellat e skuadrave të Kupës së Botës të këtij viti, raportoi agjencia e lajmeve AFP.

32 skuadrat e tyre korrespondojnë me kombet që janë kualifikuar në Kupën e Botës, e cila fillon të dielën në Katar dhe gara e tyre u hap me një ndeshje midis vendit pritës dhe Ekuadorit, duke pasqyruar orarin zyrtar.

“Unë përfaqësoj Spanjën dhe shpresoj që ta fitojmë kupën,” tha 12-vjeçari Bassel Sheikho, i cili punon në një garazh.

Ndërsa fëmijët nga kampet për njerëzit e zhvendosur në Idlib dhe zonat përreth përbëjnë 25 nga ekipet, shtatë ekipet e tjera janë fëmijë që punojnë në zonat industriale në rajon.
Lufta e Sirisë ka vrarë rreth gjysmë milioni njerëz dhe ka zhvendosur miliona të tjerë që nga fillimi i vitit 2011 me shtypjen brutal të protestave antiqeveritare.

Rajoni i Idlib është shtëpia e rreth tre milionë njerëzve, rreth gjysma e tyre të zhvendosur.

Fëmijët e moshës 10 deri në 14 vjeç janë duke u trajnuar për muaj të tërë për të marrë pjesë në “kampet e Kupës së Botës”, tha Ibrahim Sarmini nga OJQ Violet, e cila organizoi turneun.

Ai tha se ngjarja kishte për qëllim të inkurajojë fëmijët të marrin pjesë në sport dhe të “përqendrojë vëmendjen ndërkombëtare te të rinjtë e zhvendosur dhe ata që punojnë”, të cilët ndonjëherë janë ndër ata që janë më të ekspozuar ndaj rreziqeve vdekjeprurëse.

Pjesa e fundit e opozitës së armatosur ndaj regjimit të Presidentit Bashar al-Assad përfshin zona të mëdha të provincës Idlib dhe pjesë të provincave fqinje të Alepos, Hamas dhe Latakias.
Grupi i armatosur Hay’et Tahrir al-Sham (HTS), i udhëhequr nga ish dega e Al-Kaedës në Siri, është dominues në zonë, por grupe të tjera rebele janë gjithashtu aktive.
Ndeshjet e “kampeve të Kupës së Botës” do të vazhdojnë gjatë gjithë periudhës zyrtare të turneut, ndërsa finalja do të organizohet në një kamp në Idlib.

Sarmini vuri në dukje se dimri dukej se po fillonte me forcë të plotë, me shirat që priten të sillnin edhe një herë mjerim në kampet e rrënuara, të goditura nga varfëria.

“Shpresoj se e gjithë bota do ta kthejë vëmendjen te të zhvendosurit dhe do t’i mbështesë në mënyrë që ata të kthehen në shtëpitë e tyre sa më shpejt të jetë e mundur,” tha ai. /mesazhi

Related posts

Pjesëmarrje e nivelit të lartë nga 78 vende në ceremoninë e inaugurimit të presidentit Erdoğan

rezart morina

Rusia: Marrëdhëniet me SHBA-në “në prag të një konflikti të hapur të armatosur”

admin

Rritet presioni politik ndaj kryeministrit britanik pasi 3 ministra të tjerë japin dorëheqje

admin