RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Finlanda ndihmon me 10 miliardë euro kompanitë e energjisë

finlanda-ndihmon-me-10-miliarde-euro-kompanite-e-energjise

Qeveria finlandeze njoftoi sot se planifikon t’u ofrojë kompanive energjetike deri në 10 miliardë euro garanci në para për të siguruar likuiditet, pasi kompania ruse Gazprom pezulloi shpërndarjen e gazit Nord Stream për shkak, siç thuhet, një mosfunksionimi të premten.

“Programi i qeverisë është opsioni i fundit i financimit për kompanitë që përndryshe do të kërcënoheshin me falimentim”, tha kryeministrja Sanna Marin në një konferencë për shtyp, shkruan Reuters të dielen.

Marin tha se masat janë të nevojshme edhe në nivel të Bashkimit Evropian, me qëllim stabilizimin e funksionimit të derivateve dhe tregjeve të energjisë në tërësi.

Të shtunën edhe Suedia ka ofruar ndihmë për kompanitë e energjisë, në vlerë prej 23.2 miliardë dollarësh. /koha

Related posts

Gjermania arreston një rus që dyshohet se vrau dy ushtarë ukrainas

admin

Escobar: Nuk shoh njëanshmëri te Lajçaku në dialog

rezart morina

241 milionë euro kredi të reja, asetet e bankave 7.5 miliardë euro

admin