RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Finlanda shqyrton mundësinë e eksporteve të armëve në Turqi mes të bisedimeve për hyrjen në NATO

finlanda-shqyrton-mundesine-e-eksporteve-te-armeve-ne-turqi-mes-te-bisedimeve-per-hyrjen-ne-nato

Finlanda po shqyrton mundësinë e eksporteve të armëve në Turqi, i tha ministri finlandez i Mbrojtjes Antti Kaikkonen homologut të tij turk, Hulusi Akar gjatë nje takimi të enjten ne Ankara, mes të bisedimeve për hyrjen e vendit nordik në NATO.

“Finlanda mund të shqyrtojë kërkesën për eksportin e disa armëve, në Turqi, në të ardhmen e afërt. Megjithatë, armët nuk do të dorëzohen pa kontrolle të kujdesshme”, tha Kaikkonen.

Turqia është një nga dy anëtarët e NATO-s që ka bllokuar procesin e anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në aleancë, duke përmendur mbështetjen e tyre të supozuar për grupet që Ankaraja i klasifikon si terroriste.

Ankaraja kërkon që Stokholmi dhe Helsinki të pengojnë aktivitetet e dyshuara terroriste në territorin e tyre dhe të heqin të ashtuquajturën embargo të armëve, ndër të tjera. /atsh

Related posts

Hungaria nuk është e sigurt nëse duhet t’i japë ‘dritën jeshile’ Suedisë në NATO

admin

BE diskuton sot për situatën në veri të Kosovës, Borrell: Kjo dhunë nuk mund të lejohet

admin

Komandanti në ardhje turk i KFOR-it, takon Lajçakun

rezart morina