RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

​Fjalimi i Ramës në KiE, Kurti: Nuk mund të mbrosh Kosovën pa adresuar krimet e Serbisë

​fjalimi-i-rames-ne-kie,-kurti:-nuk-mund-te-mbrosh-kosoven-pa-adresuar-krimet-e-serbise

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se nuk ka pasur mundësi të dëgjojë fjalimin e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama në Këshillin e Evropës. Kurti ka thënë se nuk mund të flitet për luftën dhe të mbrohet Kosova pa adresuar krimet e Serbisë në Kosovë.

I pyetur nëse ka kontribuar në këtë fjalim, Kurti ka thënë se ditën e ka kaluar në takime të shumta dhe nuk e ka dëgjuar fjalimin e Ramës për raportin e Dick Marty-t në Këshillin e Evropës, raporton KP.

“Nuk di a kam kontribuar në fjalimin e kryeministrit Rama sepse nuk e kam dëgjuar, pra nuk kam pasur mundësi ta dëgjoj, kam qenë në Pejë sot dhe tërë ditën nëpër takime të shumta e në mbrëmje vonë përpiqem të përditësohem për mëngjesin e nesërm”, ka thënë Kurti.

Kryeministri i Kosovës ka thënë se faktorët ndërkombëtar do të duhet të mobilizohen për ndjekjen e krimeve që Serbia i ka kryer në Kosovë.

Ai ka thënë se qëndrimet dhe kundërshtimi ne tij për Gjykatën Speciale i ka shprehur në kohën kur është themeluar ajo dhe se nuk ka çka të shtojë.

“Mund të them që Dhomat e Specializuara nuk janë karakterizuar nga transparenca, nuk mund të lavdërohen për transparencë dhe gjithashtu së shpejti bëhen dy vjet që kemi mbajtje në paraburgim pa një datë gjykimi. Mbi të gjitha besoj që faktorët ndërkombëtar do të duhej të mobilizohen që krimet e kryera gjatë luftës në Kosovë nga forcat e Serbisë të ndiqen dhe gjithashtu përgjegjësit dhe fajtorët të gjykohen dhe dënohen”.

“Andaj kudo që flet në arenën ndërkombëtare do të duhej nga faktorët ndërkombëtar ta trajtojë këtë çështje sepse në Kosovë ka ndodhur gjenocidi për ta ndaluar ka intervenuar NATO dhe kemi pa numër krime të pa adresuara. Pra nuk mund të flasësh për luftën në Kosovë dhe ta mbrosh Kosovën pa e adresuar krimin e Serbisë në Kosovë”, ka thënë Kurti.

Related posts

Regjistrohet tërmet në Maqedoninë e Veriut

admin

Iniciuesi i peticionit për shaminë reagon pas deklarimeve të Nagavcit: Do t’i ndjekim hapat ligjorë

admin

Mbi 41,000 të vdekur në Turqi dhe Siri

admin