RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

FMN miraton paketën e mbështetjes prej 3 miliardë dollarësh për Egjiptin

fmn-miraton-paketen-e-mbeshtetjes-prej-3-miliarde-dollaresh-per-egjiptin

Marrëveshja synon të reduktojë borxhin e qeverisë dhe të forcojë rrjetin e mbrojtjes sociale për qytetarët.

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka miratuar një marrëveshje që do të ofrojë një paketë mbështetjeje prej 3 miliardë dollarësh për Egjiptin e varfër për gati katër vjet, me marrëveshjen që pritet të tërheqë 14 miliardë dollarë shtesë në financim për vendin.

Paketa e mbështetjes e shpallur vonë të premten – e njohur si Marrëveshja e Ndihmës së Zgjeruar të Fondit – nuk do të kërkojë nga qeveria egjiptiane të shkurtojë shpenzimet për subvencionet, por do të forcojë rrjetin e mbrojtjes sociale për qytetarët, thuhet në një raport të kabinetit egjiptian të publikuar të shtunën.

Ekonomia e Egjiptit është goditur rëndë nga çmimet më të larta të naftës dhe ushqimeve pas pandemisë së koronavirusit dhe luftës në Ukrainë, me paundin egjiptian që humbi 36 për qind të vlerës së tij kundrejt dollarit që nga marsi.

Rreth një e treta e 104 milionë njerëzve të Egjiptit jetojnë në varfëri, sipas shifrave të qeverisë, dhe shumë egjiptianë varen nga qeveria për të mbajtur mallrat bazë të përballueshme përmes subvencioneve shtetërore dhe skemave të tjera të ngjashme.

Paketa mbulon një periudhë prej 46 muajsh dhe do t’i japë qeverisë egjiptiane akses të menjëhershëm në rreth 347 milionë dollarë, të cilat do të ndihmojnë vendin e zhytur në borxhe të forcojë bilancin e pagesave dhe buxhetin, tha FMN në një deklaratë.

Ajo gjithashtu synon “të katalizojë financim shtesë prej rreth 14 miliardë dollarësh nga partnerët ndërkombëtarë dhe rajonalë të Egjiptit” dhe të prezantojë reforma gjithëpërfshirëse ekonomike, duke përfshirë “një “zhvendosje të qëndrueshme në një regjim fleksibël të kursit të këmbimit” dhe “një politikë monetare që synon uljen graduale të inflacionit”. .

Related posts

Dyshohet për varrezë masive në Shtavall të Serbisë

admin

Autoriteti Kosovar i Konkurrencës nis hetimet ndaj Telekomit Mobil të Serbisë

admin

OKB paralajmëron për mizoritë e vazhdueshme në Etiopi

admin