RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Fontana: 32 vjet nga mbërritja e anijes “Vlora” në Bari, dy popuj, një det

fontana:-32-vjet-nga-mberritja-e-anijes-“vlora”-ne-bari,-dy-popuj,-nje-det

Shqipëria ka ndryshuar shumë vitet e fundit, vëllazëria që lidh pulianët me shqiptarët mbetet e pandryshuar, tha president i “Confindustria Puglia” dhe i industrialistëve shqiptarë, Sergio Fontana.

Në një postim të publikuar në Facebook, Fontana kujtoi mbërritjen e një anije tregtare e ngarkuar “Vlora” në bregdetin e Pulias, me gati 20 mijë shqiptarë që iknin nga vendi i tyre, më 8 gusht, 32 vjet më parë.

“Dy popuj, një det”, shtoi Fontana. /atsh

Related posts

Zgjedhjet për shefin e ri të NATOS/ Turqia mbështet kryeministrin aktual të Holandës, Mark Rutte

admin

Sekretarja amerikane e Thesarit paralajmëron kompanitë kineze, Yellen: Nëse ofroni mbështetje materiale për luftën e Rusisë, do të përballeni me pasoja të mëdha

admin

‘Le Soir’: Shqipëria, parajsë për të mos u humbur

admin