RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Forcat izraelite hapin zjarr ndaj turmës që po priste në radhë për ushqim, 104 të vdekur në Gaza

forcat-izraelite-hapin-zjarr-ndaj-turmes-qe-po-priste-ne-radhe-per-ushqim,-104-te-vdekur-ne-gaza

Të paktën 104 njerëz vdiqën dhe 760 u plagosën në një incident kaotik ku trupat e IDF hapën zjarr ndërsa civilët palestinezë të uritur po mblidheshin rreth kamionëve me ndihma ushqimore, sipas Ministrisë palestineze të Shëndetësisë në Gaza.

Civilët ishin mbledhur rreth kamionëve të sapoardhur me ndihma me shpresën për të marrë ushqim, kur tanket dhe dronët izraelitë filluan të qëllonin mbi njerëzit në rrugën Haroun Al Rasheed në qytetin perëndimor të Gazës, në zonën Sheikh Ajleen.

Një zyrtar izraelit tha për CNN se trupat e IDF-së hapën zjarr ndaj njerëzve që rrethuan kamionin me ndihma pasi “turma iu afrua forcave në një mënyrë që përbënte një kërcënim për trupat, të cilët iu përgjigjën kërcënimit me zjarr.”

Dr. Amjad Eleiwa në dhomën e urgjencës të Spitalit Al Shifa tha për CNN se 40 nga njerëzit që u vranë kishin mbërritur në spital.

Numri i të vdekurve dhe numri i të plagosurve pritet të rritet pasi shumë trupa dhe njerëz janë ende në rrugë, me ambulancat që përpiqen të arrijnë tek ata në nevojë sepse rrënojat po bllokojnë rrugën. /abcnews

Related posts

Çavuşoğlu: Greqia fshihet pas BE-së

admin

Zgjedhjet në veri të Kosovës, KQZ sqaron procedurën për instalimin e kamerave në qendrat e votimit

admin

Pse SPD-ja e Olaf Scholz-it rezultoi në humbje? Zëdhënësi i Socialdemokratëve tregon arsyet: Çështjet e emigracionit dhe sigurisë ishin në thelb të fushatës

admin