RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Forcat izraelite rrënuan 2 shtëpi palestineze në Bregun Perëndimor të pushtuar – VIDEO

forcat-izraelite-rrenuan-2-shtepi-palestineze-ne-bregun-perendimor-te-pushtuar-–-video

Forcat e Izraelit rrënuan dy shtëpi palestineze me arsyetimin se ato ishin ndërtuar pa leje në lindje të Bregut Perëndimor të pushtuar, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas një lajmi të agjencisë zyrtare palestineze WAFA, forcat izraelite bastisën fshatin Ed-Duyuk et-Tahta, që ndodhet në perëndim të Xherikos.

Në bastisje u rrënuan dy shtëpi të palestinezëve dhe disa mure të tyre me arsyetimin se ishin pa leje.

Njoftohet se një nga shtëpitë e shkatërruara nga forcat izraelite i përkiste një familjeje palestineze prej tetë anëtarësh, kurse shtëpia tjetër një çifti të sapomartuar.

Në kuadrin e “Marrëveshjes së Dytë të Oslos” të nënshkruar midis Palestinës dhe Izraelit në vitin 1995, Bregu Perëndimor i pushtuar u nda në zonat A, B dhe C.

Administrimi i “zonës A”, që mbulon 18 për qind, iu transferua Palestinës në aspektin administrativ dhe të sigurisë, udhëheqja administrative e “Zonës B” prej 21 për qind iu transferua Palestinës dhe siguria e saj Izraelit, ndërsa “zona C”, që mbulon 61 për qind, iu la Izraelit në aspektin e administrimit dhe sigurisë.

Izraeli rrënon shtëpitë palestineze me arsyetimin se ato janë “pa leje” në zonën “C”, e cila përbën pjesën më të madhe të Bregut Perëndimor të pushtuar.

Related posts

Suella Braverman pas tragjedisë në Kanalin Britanik: Do të zgjerojmë rrugët e ligjshme të emigrantëve

admin

Paralajmëron OKB: Vala e të nxehtit në Evropë mund të vazhdojë deri në gusht

rezart morina

Spanja merr presidencën e BE-së me qëndrimin e njëjtë ndaj Kosovës

rezart morina