RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Forcat izraelite vrasin një palestinez dhe plagosin 3 të tjerë në Bregun Perëndimor

forcat-izraelite-vrasin-nje-palestinez-dhe-plagosin-3-te-tjere-ne-bregun-perendimor

Një palestinez është vrarë dhe 3 janë plagosur në bastisjen e ushtrisë izraelite në një vendbanim në veri të Bregut Perëndimor të pushtuar, transmeton Anadolu.

Sipas dëshmitarëve okularë, forcat izraelite bastisën vendbanimin Akkabe të Tubas-it në Bregun Perëndimor dhe rrethuan një shtëpi. Ndërsa përleshjet shpërthyen midis ushtarëve izraelitë dhe personave të armatosur në rajon, ushtarët arrestuan disa palestinezë.

Sipas informacioneve të marra nga burime të spitalit, 4 palestinezë janë plagosur nga plumbat e forcave izraelite në ngjarjet në Akkabe. Ministria palestineze e Shëndetësisë njoftoi se njëri nga të plagosurit, i cili po trajtohej në Spitalin Turk në Tubas, ka ndërruar jetë.

Në lajmet e agjencisë zyrtare palestineze WAFA thuhet se forcat izraelite kanë penguar për pak kohë transferimin e të plagosurve në spital.

Në lajmit e radios së ushtrisë izraelite thuhet se në vendbanimin Akkabe ka patur përleshje mes ushtarëve izraelitë dhe personave të armatosur dhe se ushtarët izraelitë kishin rrethuar shtëpinë dhe kishin gjuajtur 2 raketa.

Mësohet se personat e fshehur në shtëpi ishin pjesëtarë të celulës që kanë kryer një aksion të armatosur rreth një muaj më parë.

Related posts

G7: Modi i ofron Zelensky ndihmë për t’i dhënë fund luftës

admin

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Lavrov në Shkup: Situata në Gaza është “shumë serioze”

rezart morina

Zonja e Parë Emine Erdoğan takon vajzën e Malcolm X-it në Turqi

admin