RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Forcat izraelite vrasin pesë palestinezë në një sulm në Xheriko

forcat-izraelite-vrasin-pese-palestineze-ne-nje-sulm-ne-xheriko

Palestinezët thonë se bastisja vjen pas një rrethimi njëjavor izraelit të qytetit të Bregut Perëndimor.

Forcat izraelite kanë qëlluar për vdekje të paktën pesë palestinezë gjatë një bastisjeje në Xheriko në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Bastisja në shkallë të gjerë u zhvillua në orët e para të së hënës në kampin e refugjatëve Aqabet Jabr – i cili ka qenë nën rrethimin izraelit, siç përshkruhet nga palestinezët, për më shumë se një javë – dhe vazhdoi deri pas agimit.

Duke konfirmuar vdekjen e pesë personave, guvernatori i Xherikos tha se tre të tjerë u plagosën.

Ushtria izraelite fillimisht tha në deklaratë se kishte vrarë shtatë burra në total, duke përfshirë dy përgjegjës për një tentativë sulmi me armë zjarri në Xheriko më 28 janar, dhe pesë të tjerë që kishin përfshirë ushtrinë në luftime gjatë bastisjes.

Ushtria tha se mbajti kufomat e pesë prej burrave të vrarë, duke përfshirë ata që pretendonte se ishin “anëtarë të celulës së Hamasit në Xheriko, duke përfshirë autorët e operacionit ndaj pikës së kontrollit Almog”.

Ishte e paqartë nëse të gjithë burrat po qëllonin kundër ushtrisë izraelite kur u qëlluan.

Hamasi, grupi palestinez që qeveris Rripin e rrethuar të Gazës, nuk pretendoi asnjë nga shtatë burrat e vrarë si anëtarë të tyre.

Gjatë bastisjes në Xheriko, forcat izraelite arrestuan liderin e Hamasit Shaker Amara, i cili u lirua së fundmi nga burgu.

Zëdhënësi i Hamasit, Hazem Qassem, i tha Al Jazeera-s se “masakra” e kryer nga ushtria izraelite në Xheriko do të “ngjallte një revolucion” midis palestinezëve. /mesazhi

Related posts

Biden: Spitalet në Gaza duhet të mbrohen

wpuser

Dyshime se po shitet shtrenjtë, Qeveria merr një vendim për çmimin e naftës

admin

Interesim i madh nga qytetarët për anijen më të madhe luftarake turke “TCG Anadolu”

rezart morina