RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Franca dislokon 14 000 policë për finalen e Kupës së Botës

franca-dislokon-14-000-police-per-finalen-e-kupes-se-botes

Një forcë e madhe policore prej rreth 14 000 trupash do të dislokohet të dielën në të gjithë Francën për të garantuar sigurinë gjatë finales së Kupës së Botës të ekipit kombëtar kundër Argjentinës në Katar.

Ministri i Brendshëm, Gerald Darmanin deklaroi se ”dhjetëra mijëra tifozë kishte të ngjarë të dilnin në rrugë të dielën” dhe raportet e lajmeve thanë se rruga e famshme Champs-Élysées do të mbyllet për trafikun.

Një operacion i madh sigurie është planifikuar gjithashtu rreth ndeshjes së së shtunës për vendin e tretë midis Marokut dhe Kroacisë, përfshirë 12 800 roja sigurie.

Probleme në të gjithë Francën pas fitores së tyre në gjysmëfinale kundër Marokut të mërkurën.

Policia njoftoi më shumë se 260 arrestime, 167 prej tyre në Paris. /atsh

Related posts

Presidenti i Azerbajxhanit në BeH për vizitën e parë zyrtare

rezart morina

Von Cramon: Të hetohen sulmuesit e KFOR-it

rezart morina

Një person i vrarë dhe një tjetër i plagosur në Podujevë

admin