RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Franca heq vizat për Marokun

franca-heq-vizat-per-marokun

Franca do t’u japë fund kufizimeve të vizave për shtetasit marokenë, ka bërë të ditur ministrja e Jashtme franceze, Catherine Colonna. Vendimi po shihet si shenjë e marrëdhënieve më të ngrohta midis dy vendeve pas më shumë se një viti tensionesh midis Parisit dhe Rabatit.

“Ne kemi marrë masa me partnerët tanë marokenë për të rivendosur një marrëdhënie konsullore”, ka thënë Colonna pas bisedimeve me homologun e saj maroken, Nasser Bourita në Rabat, raportoi Reuters të shtunën.

Franca, nën presionin e opinionit publik për të vepruar për të frenuar emigrantët pa dokumente, njoftoi vitin e kaluar se do të shkurtojë numrin e vizave që u jepen shtetasve nga Algjeria, Maroku dhe Tunizia, për shkak të refuzimit të vendeve të Afrikës së Veriut për të rikthyer shtetasit e tyre që jetojnë ilegalisht në Francë.

Bourita i Marokut tha se Franca kishte marrë një vendim të njëanshëm për t’i dhënë fund kufizimeve pasi ai tha se ishte gjithashtu një vendim i njëanshëm për të futur kufizimet.

Franca ka përgjithësisht marrëdhënie më të ngrohta me Marokun sesa me fqinjin e saj lindor Algjerinë, që është gjithashtu një ish-koloni.

Por lidhjet u përkeqësuan pasi raportet e mediave në verën e vitit 2021 thanë se telefoni i presidentit Emmanuel Macron ishte në një listë të objektivave të mundshëm për mbikëqyrje nga Maroku duke përdorur softuerin Pegasus. Maroku i ka mohuar akuzat dhe ka thënë se nuk zotëronte Pegasus.

Përmirësimi i marrëdhënieve vjen dy ditë pasi Franca dhe Maroku luajtën me njëra- tjetrën në gjysmëfinalet e Kupës së Botës të futbollit në Katar. Franca fitoi ndeshjen, e cila i dha më shumë shikueshmëri lidhjeve të gjera midis dy vendeve dhe shtetasve të tyre të dyfishtë. /koha

Related posts

Di Bella: Rritja ekonomike deri në 3 %, FMN kundër prekjes së TRUST-it

admin

Italia ashpërson masat për migrantët

admin

Edhe dëshmitari i radhës në rastin ndaj Thaçit dhe të tjerëve dëshmon në seancë të mbyllur

rezart morina