RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Franca kërkon nga junta në Niger mbrojtjen e ambasadës së saj

franca-kerkon-nga-junta-ne-niger-mbrojtjen-e-ambasades-se-saj

Qeveria franceze kërkoi nga junta në Niger që të garantojë sigurinë e ambasadës dhe të diplomatëve gjatë protestave kundër Francës që do të zhvillohen sot në kryeqytetin Niamey, transmeton Anadolu.

Në një deklaratë nga ministria e jashtme është bërë e ditur se sot në Niger janë bërë thirrje për mbajtjen e protestave.

Në deklaratë tërhiqet vëmendja se mbrojtja e diplomatëve dhe përfaqësive garantohet në kuadër të ligjit ndërkombëtar dhe Konventës së Vjenës. “Franca kërkon nga forcat e sigurisë së Nigerisë që të ndërmarrin hapat e nevojshëm për të garantuar plotësisht sigurinë e përfaqësisë dhe të objekteve të huaja diplomatike në Niamey”, theksohet në deklaratë.

Në protestat e mbajtura më 30 korrik në vend, sulmi kundrejt ambasadës së Francës në Niamey u krye në mënyrë të organizuar, theksohet në deklaratën ku tërhiqet vëmendja se kjo situatë dënohet edhe njëherë në mënyrë të ashpër nga ana e Parisit.

– Franca vazhdon të evakuojë qytetarët e saj nga vendi

Në një deklaratë tjetër të ministrisë, njoftohet se deri më tani 4 avionë janë ngritur për evakuimin e qytetarëve në Niger.

Për evakuimet do të realizohet edhe fluturimi i pestë, informohet në deklaratën në të cilën bëhet e ditur që deri tani me avionë në Francë janë transportuar 992 persona, 560 prej të cilëve francezë.

Po ashtu theksohet se në mesin e personave në fjalë, përveç francezëve shumica e tyre janë shtetas evropianë.

– Mbështetësit e grushtit të shtetit vendosën në objektiv ambasadën franceze

Mijëra protestues që u mblodhën më 30 korrik para ambasadës së Francës në Niamey, vendosën në objektiv dhe dëmtuan ndërtesën e ambasadës.

Pas grushtit ushtarak më 26 korrik në Niger, qeveria e Parisit deklaroi se ka pezulluar të gjithë mbështetjen buxhetore dhe ndihmat financiare ndaj këtij vendi.

– Grushti i shtetit në Niger

Në Niger, presidenti Mohamed Bazoum u arrestua nga elementë të Regjimentit të Gardës Presidenciale më 26 korrik dhe atë mbrëmje ushtria njoftoi marrjen e pushtetit.

Gjenerali Abdurrahman (Omar) Tchiani, komandanti i Regjimentit të Gardës Presidenciale, më 28 korrik njoftoi marrjen e drejtimit të juntës së emërtuar Këshilli Kombëtar për Mbrojtjen e Atdheut (CNSP) dhe kalimin e tij në krye të qeverisë së përkohshme.

Related posts

Japonia dhe NATO bashkohen kundër kërcënimeve të Kinës dhe Rusisë

rezart morina

Shpërthim i fuqishëm në një xhami në Kabul, dyshohet për dhjetëra viktima

admin

Aktakuzë ndaj dy serbëve që sulmuan KFORI-in e gazetarët në veri

rezart morina