RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Francë, 113 të arrestuar gjatë protestave në Paris

france,-113-te-arrestuar-gjate-protestave-ne-paris

Gjatë protestave që u zhvilluan në pjesë të ndryshme të Parisit të hënën, pas miratimit të planit të diskutueshëm të reformës pensionale, u arrestuan 113 persona, raporton Anadolu.

Ligjvënësit francezë refuzuan të hënën propozimin për mocionin e mosbesimit të qeverisë, e cila çoi në miratimin e planit të diskutueshëm të reformës pensionale të Francës.

Në Paris ka pasur tensione mes protestuesve dhe policisë.

Demonstruesit në kryeqytetin francez u mblodhën në vende të ndryshme si stacioni Saint-Lazare, Places de République dhe Bastille.

Protestuesit përmbysën kontejnerët e plehrave të mbushura në rrugët e kryeqytetit dhe u vunë flakën.

Mediat lokale raportuan se 113 protestues u arrestuan në Paris.

Reformat përfshijnë rritjen e moshës së pensionit nga 62 në 64-vjeç, si dhe të paktën 43 vjet punë për t’u kualifikuar për pension të plotë. Plani ka ngjallur zemërim publik që kur u propozua vitin e kaluar, duke shkaktuar protesta dhe greva masive në të gjithë vendin që nga janari.

Related posts

Indonezi, alarm për cunami pas tërmetit 7.9 ballësh

admin

Rama: Italia aleati ynë më i besueshëm, ëndrra jonë të jemi pjesë e Evropës

admin

KRG: Ndalimi i eksporteve të naftës i kushtoi Irakut 5.5 miliardë dollarë

admin