RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Francë – Mijëra të rinj pritet të dalin nesër në rrugët kundër reformës së pensioneve

france-–-mijera-te-rinj-pritet-te-dalin-neser-ne-rruget-kunder-reformes-se-pensioneve

Në prag të ditës së dhjetë kombëtare të grevave dhe protestave kundër reformës së pensioneve të Emmanuel Macron, shërbimet inteligjente franceze parashikojnë një rritje të mprehtë të pranisë së të rinjve në rrugë.

Sipas një dokumenti të konsultuar nga transmetuesi BFM TV, prania e të rinjve – e vlerësuar në 30 000 në demonstratën e fundit kombëtare më 23 mars, mund edhe të trefishohet.

Gjithashtu sipas dokumentit janë të mundshme edhe përplasje të reja dhe dëmtime nga skajet radikale si ”blloku i zi”.

Marshi në Paris është caktuar nga sindikatat për në orën 14.00. Këtë herë demonstrata kundër reformës do të nisë nga ”Place de la République”, në zemër të bregut të djathtë të Parisit, për të arritur në Place de la Nation.

Ndërkohë sindikatat dërguan sot një letër të shoqëruar me një dosje 17 faqesh në Gjykatën Kushtetuese në përpjekje për të bindur Sages se reforma e Macron nuk përputhet me kushtetutën./atsh

Related posts

Putin sinjalizon pezullimin e marrëveshjes së drithërave

rezart morina

Blinken mbërrin në Egjipt, më pas viziton Izraelin dhe Palestinën

admin

Franca përgatitet të dëbojë emigrantët e parregullt nga territori ishullor Mayotte

admin